10-12-2019

Novartis: ‘Haags prijsbeleid remt introductie nieuwe medicijnen’

‘Nederland en een aantal andere Europese landen drijven de prijzen van innovatieve medicijnen te ver naar beneden. Daardoor komt de introductie van nieuwe geneesmiddelen tegen kanker en zeldzame aandoeningen in gevaar.’

Dat zegt Vas Narasimhan, de topman van Novartis, dinsdag in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). Het FD interviewde Vas Narasimhan op 25 november, toen hij het nieuwe hoofdkantoor van Novartis in Amsterdam opende.

Vooruitgang
Er is in Nederland te weinig besef van de vooruitgang die nieuwe medicijnen opleveren, zowel voor patiënten als voor het zorgstelsel, zegt Narasimhan. ‘Er is onvoldoende waardering voor innovatie.’ Als Nederland wil besparen op de zorgkosten, is het volgens hem verstandig te kijken naar andere uitgaven dan medicijnen. Hij wijst erop dat in Nederland en in veel andere Europese landen minder dan 10% van de zorgkosten naar medicijnen gaat.

Nieuwe gentherapie
Novartis verwacht in 2020 een nieuwe medicijn tegen de zeldzame spierziekte SMA te introduceren in Europa. Deze gentherapie is in de Verenigde Staten al beschikbaar en kost daar € 1,9 miljoen. Narasimhan vindt deze prijs redelijk. Hij wijst erop dat de totale kosten voor deze behandeling lager zijn dan bij een medicijn dat een patiënt jaar in, jaar uit moet gebruiken.

Verantwoord
De Nederlandse prijs voor deze gentherapie is nog niet bepaald. De Amerikaanse prijs is verantwoord, zegt Narasimhan, aangezien het gaat om een eenmalige behandeling, die naar verwachting het hele leven van de patiënt blijft werken. Narasimhan benadrukt dat onafhankelijke instanties in diverse landen bij herhaling hebben geconstateerd dat de medicijnen van Novartis, waaronder de nieuwe gentherapie, hun geld waard zijn.

Gespreide betaling
Novartis staat open voor innovatieve vergoedingssystemen, zoals een gespreide betaling over vijf jaar. ‘We willen ook meewerken aan pay for performance’, zegt Narasimhan. ‘Dan kunnen we bijvoorbeeld afspreken dat een behandeling minstens vijf jaar moet werken. Als blijkt dat het medicijn bij een patiënt na drie jaar niet meer effectief is, betalen we 40% terug.’

Kwaliteitsstandaard
Narashimhan wijst in het FD-interview op het risico van nagemaakte medicijnen. ‘Onze medicijnen moeten voldoen aan de hoogste kwaliteitseisen en moeten stevig worden getest. In verschillende landen zijn met eigen bereidingen van apothekers ongelukken gebeurd, die patiënten ernstige schade berokkenden. Het is cruciaal dat patiënten begrijpen dat er risico’s zijn verbonden aan een andere kwaliteitsstandaard.’