Koning Willem Alexander leest de Troonrede 2025 voor
16-09-2025

VIG sluit zich aan bij oproep Koning: neem zorgen van bedrijven over investeringsklimaat serieus

Reactie van de VIG op de Troonrede

Scroll om meer te ontdekken
De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen sluit zich aan bij de oproep van de Koning in de Troonrede om de zorgen van het bedrijfsleven over het investeringsklimaat serieus te nemen. De VIG roept het kabinet en de Tweede Kamer op om zich in te zetten voor een aantrekkelijk investerings- en innovatieklimaat voor bedrijven, zodat het verdienvermogen van Nederland de publieke voorzieningen kan blijven ondersteunen.

 

‘We zien dat bedrijven grote investeringen in andere delen van de wereld aankondigen. Als investeringen in geneesmiddeleninnovatie naar het buitenland gaan, heeft dat in Nederland impact op de beschikbaarheid van nieuwe medicijnen voor patiënten én op ons verdienvermogen’, zegt Mark Kramer, voorzitter van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG). 

Goede en toegankelijke zorg

De Koning benadrukte in de Troonrede dat Nederlanders moeten kunnen rekenen op goede én toegankelijke zorg. Kramer: ‘De toegang tot innovatieve geneesmiddelen voor patiënten staat al langer onder druk door trage vergoedings- en toelatingsprocedures.’ Dit toelatingsbeleid is voor geneesmiddelenbedrijven een belangrijke factor bij investeringsbeslissingen. ‘In een tijd van grote geopolitieke veranderingen met verschuivende machtsverhoudingen is het voor Nederland van belang om investeringen aan te trekken en zo strategische autonomie te waarborgen.’ 

Samenhang in beleid 

Voor geneesmiddelenbedrijven gaan investeringen en snelle, voorspelbare toelatings- en vergoedingsprocedures hand in hand. In landen waar bedrijven investeren, willen zij kunnen rekenen op een voorspelbare en gezonde thuismarkt voor hun innovaties. Kramer: ‘Dit vraagt om gerichte samenwerking, gebaseerd op vertrouwen, tussen de sector en de ministeries van Economische Zaken, Volksgezondheid, Welzijn en Sport, en Financiën. De VIG zal zich hiervoor actief blijven inzetten.’

Meer over het vestigings- en innovatieklimaat