Carla Vos
12-01-2026

Nieuwjaarsblog Carla Vos: ‘Stilstand is geen optie’

Scroll om meer te ontdekken
Aan het begin van een nieuw jaar realiseer ik me telkens weer hoe groot de verantwoordelijkheid is die we met elkaar dragen voor de zorg in Nederland. Als algemeen directeur van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen zie ik dagelijks hoeveel we hebben om trots op te zijn. We beschikken over sterke kennisinstellingen, betrokken zorgprofessionals, een goed georganiseerde zorgsector en een innovatieve geneesmiddelensector die wereldwijd meedraait.

 

Tegelijk zie ik hoe kwetsbaar dat systeem wordt als we niet blijven bewegen. Immers, onze sterke uitgangspositie is niet vanzelf ontstaan. En ze is dan ook niet vanzelfsprekend voor de toekomst. Steeds duidelijker wordt dat innovatie alleen kan floreren in een samenhangend ecosysteem, zo schetst ook Peter Wennink in zijn advies aan het kabinet. Niet als losse schakels, maar als een keten die klopt van begin tot eind: van onderzoek en infrastructuur, via voldoende en goed opgeleid personeel, tot aan het daadwerkelijk beschikbaar maken van nieuwe innovaties voor patiënten in de praktijk.

Thuismarkt voor innovatie

Juist in die laatste schakel, het landen van innovaties in Nederland, valt nog veel te winnen. Procedures duren lang en de uitkomsten ervan zijn moeilijk voorspelbaar. Dat raakt niet alleen de bedrijven die geneesmiddelen ontdekken, ontwikkelen en op de markt brengen. Het raakt ook patiënten die wachten op nieuwe behandelingen. Het raakt zorgprofessionals die hun werk zo goed mogelijk willen doen met een goed gevulde gereedschapskist. Het raakt de houdbaarheid van de gezondheidszorg. En het raakt de maatschappij als geheel, omdat gezondheid een randvoorwaarde is voor brede welvaart en economische veerkracht.

De innovatieve geneesmiddelensector draagt dagelijks bij aan een gezond en welvarend Nederland. Dat doen we door nieuwe therapieën te ontwikkelen, ziektelast te verminderen en perspectief te bieden waar dat er eerder niet was. Tegelijkertijd creëren we hoogwaardige werkgelegenheid en dragen we bij aan een sterke Europese kennis- en innovatiestructuur. Wil Nederland die maatschappelijke en economische waarde volledig benutten, dan is een thuismarkt nodig waarin innovaties kunnen worden ontwikkeld en sneller van onderzoek naar toepassing worden gebracht.

Voorspelbare toegang

Bij de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen zetten wij ons daarom ook in 2026 in voor drie samenhangende doelen: snelle en voorspelbare toegang tot innovatieve geneesmiddelen, een aantrekkelijk en toekomstbestendig innovatieklimaat, en passende zorg die aansluit bij wat patiënten nodig hebben. Dat doen we nadrukkelijk samen met onze partners in het zorgveld en met oog voor duurzaamheid en maatschappelijke verantwoordelijkheid.

Daarvoor verdienen we een plek aan tafel, ook als het schuurt, om mee te praten over wat belangrijk is voor de patiënt, de zorg en de maatschappij. Want heel simpel: als het (internationale) perspectief van de sector niet wordt meegenomen, ontbreekt er een hele belangrijke schakel in de farmaceutische keten. Zonder oog voor geneesmiddelenbedrijven kan het perspectief er voor burgers van Nederland heel anders uit gaan zien als het gaat om beschikbaarheid van de nieuwste innovaties.

Want in alle eerlijkheid: Nederland dreigt stap voor stap achter te raken op landen waarmee we ons graag vergelijken. Dat komt door een optelsom van vertragingen, onzekerheid en gemiste kansen. Als we niets doen, komt de standaard van zorg onder druk te staan. Dat is geen doemscenario, maar een realistische constatering die vraagt om gezamenlijke actie. Overheden, zorgaanbieders, verzekeraars, patiëntenorganisaties en het bedrijfsleven hebben elkaar nodig. Meer dan ooit vraagt de huidige situatie om partnerschap, vertrouwen en de bereidheid om keuzes te maken die verder kijken dan de korte termijn.

Innovatie omarmen

2026 kan een jaar worden waarin we samen het fundament versterken onder een zorgsysteem dat innovatie omarmt in plaats van afremt. Een jaar waarin we erkennen dat de wereld verandert en dat stilstand geen optie is.

De VIG blijft zich inzetten om, vanuit het gezamenlijke belang, die beweging mogelijk te maken – juist wanneer het schuurt. Dat doen we door het gesprek aan te gaan, bruggen te slaan en samen te werken aan oplossingen die verder reiken dan vandaag. We nodigen alle partijen uit om die verantwoordelijkheid met ons te delen. Zo kunnen we er samen voor zorgen dat innovatie daadwerkelijk ten goede komt aan patiënten, de zorg en de samenleving als geheel.