02-05-2023

Duoblog: Magie door samenwerking

Combi foto Laura Jolanda Takeda
Of we nu bijpraten over Koningsdag of over het werk: samenwerking en saamhorigheid zijn de trefwoorden. Waarom is samenwerking zo belangrijk? En hoe is het gesteld met de samenwerking binnen de zorgsector? Jolanda Koenders en Laura Brinkman zijn het er over eens: alleen door samenwerking kan magie ontstaan.

Jolanda: ‘Heb jij wel eens een orange wijn gedronken? Uit respect voor de klimaatveranderingen en wens voor natuurvriendelijke alternatieven, hebben experts en wijnboeren de handen ineengeslagen en het hippe drankje ontwikkeld. Een drankje dat ik op Koningsdag natuurlijk wilde proeven. Hebben wij ook buitengewone samenwerkingen in de zorg? Dat is een vraag die mij vaak wordt gesteld.’

Laura: ‘Nadenken over de kleur van mijn outfit was afgelopen donderdag niet nodig. Met zijn allen in het oranje. Het feestje vieren met zowel bekenden als onbekenden. Wát een eenheid. Exact dat saamhorigheidsgevoel als tijdens het EK of WK. Samen hetzelfde doel voor ogen hebben en ervoor gaan en staan. Ondanks de diversiteit aan ideeën rondom deze activiteiten: op dit soort dagen voel ik me trots op het feit dat we er gezamenlijk staan. Diezelfde trots voel ik tijdens samenwerking tussen verschillende partijen binnen de zorgsector.’

Jolanda: ‘In het publiek-private H2O project kan ik mijn passie voor data-uitwisseling in de zorg kwijt. Het illustreert ook hoe partijen een gezamenlijk gedragen visie kunnen vormgeven. Iedereen heeft kennis en kunde, die als puzzelstukjes een geheel vormen. Diversiteit in samenwerkingspartners voelt inderdaad soms wel eens spannend. Maar alleen samen kunnen we buitengewoon magisch zaken realiseren.’

Laura: ‘Die buitengewone magie is echt nodig. Op dit moment werkt 1 op de 6 Nederlanders in de zorg. Als we niks doen, is dit straks, mede dankzij de vergrijzing, 1 op de 3 en zien we een zorginfarct op ons afkomen. Het mag duidelijk zijn dat het huidige zorgstelsel vraagt om verandering. We hebben elkaar dus keihard nodig!’

Jolanda: ‘Ik werk nu zo’n 18 jaar in de geneesmiddelensector. Mijn gevoel zegt dat we elkaar vaker weten te vinden en dat het aantal samenwerkingen groeit. Ik ben een groot voorstander van het principe denk groot, begin klein. Recent heb ik met een groep publiek en private partijen samengewerkt aan een publicatie over de exponentiële groei van samenwerkingen en mogelijke toekomst thema’s. Mooi nieuws, maar we zijn er nog lang niet. Mijn toekomstbeeld is een continu lerend en samenwerkend ecosysteem. We hebben alle kennis in huis, we moeten meer durven samen te werken. In isolatie kun je niet innoveren.’

Laura: ‘Als jongeren groeien wij op in een globale en dynamische omgeving, waarin we continu met elkaar in verbinding staan. Samenwerking is hierbij een gegeven. Niet voor niets staat het thema samenwerking dit jaar centraal binnen de Young Innovators of Medicines (YIM). In het jaar waarin wij ons 10-jarig jubileum vieren, blikken wij terug op vele succesvolle samenwerkingsverbanden binnen de zorg. En we kijken vooruit. In het bijzonder tijdens ons lustrumevent, later dit jaar. Volg onze LinkedIn pagina en blijf op de hoogte. Met een frisse blik zetten wij ons in om de zorg toekomstbestendig te maken. Wij nodigen bedrijven, experts, leiders en instanties van harte uit de handen ineen te slaan, om samen te werken aan de zorg van de toekomst.’

Ben jij erbij? Laten we starten, laten we connecten!

Jolanda Koenders
Head of New Product Planning Centraal & Oost Europa, Takeda
(en bestuurslid Health Outcomes Observatory Nederland, een Publiek Private samenwerking)

Laura Brinkman
Voorzitter Young Innovators of Medicines (YIM)
Customer Engagement Lead, Takeda