04-02-2020

‘Nu krijg ik de kans om een gezond leven te leiden’

Carine mesangiocapillaire
Carine heeft twee donornieren. Door een zeldzame nierziekte is haar nierfunctie steeds verder verslechterd. ‘Dankzij de medicijnen voor behoud van mijn donornieren, kan ik een relatief gezond en normaal leven leiden.’

‘Het gaat om mesangiocapillaire glomerulonefritis, een zeldzame nierziekte waarbij de nierfilters ontstoken of verstopt raken door ontstekingscellen (witte bloedlichaampjes) of ontstekingseiwitten. Hierdoor liep mijn nierfunctie steeds verder terug. Een oorzaak van mijn nierziekte is niet gevonden. Waarschijnlijk een samenspel van aanleg binnen de familie en kwetsbaarheid.’

Transplantatie
‘Mijn nierfalen werd in eerste instantie behandeld met medicijnen en ik volgde een dieet, maar vanaf mijn negende was mijn nierfunctie zo slecht dat dialyse noodzakelijk was. Gelukkig kwam er relatief snel een donornier beschikbaar. Die is getransplanteerd toen ik elf jaar oud was.’ Als de gezondheid van Carine opnieuw verslechtert als ze begin twintig is, krijgt ze een nier van haar vader. Hierna bouwt ze haar leven langzaam weer op.’

Gezond leven
‘Mijn nierfunctie is stabiel en dat is al zeventien jaar het geval. Omdat ik kan werken, voel ik me ook veel minder een patiënt. Ik probeer zoveel mogelijk uit het leven te halen, met wat aanpassingen hier en daar. De donornier is voor mij echt de deur geweest naar een gezond leven. En dankzij de medicijnen houd ik dat vol.’

#KansenKrijgen
Onder het motto #KansenKrijgen vertellen patiënten over wat medicijnen of therapieën voor hun ziekte en hun leven betekenen. Miljoenen mensen zouden er niet meer zijn, als er geen onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen was gedaan. En nog veel meer mensen zouden niet kunnen leven zoals ze nu doen. Lees het hele verhaal van Carine op de site WeWordenBeter.