10-02-2026

Aan de slag!

Blog van Diana Villavieja, general manager bij Novartis Nederland

Scroll om meer te ontdekken
Het is goed om te zien dat de drie formerende partijen weer richting willen geven aan waar Nederland naartoe gaat. In een wereld die snel verandert, is duidelijkheid over de koers belangrijk. Ook is het positief dat zij erkennen dat belangrijke keuzes niet langer kunnen worden uitgesteld.

 

In deze tijd van snelle veranderingen is niets meer vanzelfsprekend. Europa, en dus ook Nederland, moet daarom investeren in weerbaarheid en strategische autonomie. Voor mij raakt dat ook aan gezondheid: de zekerheid dat patiënten op tijd toegang hebben tot goede zorg, dat we in Europa kennis, onderzoek en productie op niveau houden en dat we voor onze gezondheid niet afhankelijk worden van andere regio’s in de wereld.

Duurzame groei

Dat vraagt om een sterk innovatie- en ondernemersklimaat: een omgeving waarin bedrijven, kennisinstellingen, ziekenhuizen en overheid samen kunnen vernieuwen, talent kunnen aantrekken en waarin duurzame groei mogelijk is. Vanuit die basis vraagt het om gerichte keuzes en investeringen in activiteiten die niet alleen vandaag, maar ook morgen bijdragen aan werkgelegenheid, verdienvermogen én gezondheid.

In verschillende Europese en Nederlandse plannen, onder meer in het Wennink-rapport over het versterken van het Nederlandse innovatie- en vestigingsklimaat, wordt bio(farmaceutische) technologie genoemd als zo’n sleutelgebied. Investeren in onderzoek, ontwikkeling en productie van geneesmiddelen en vaccins versterkt onze innovatiekracht, de strategische autonomie en biedt perspectief voor patiënten. Nederland heeft daarvoor veel in huis: erkende universiteiten, moderne ziekenhuizen en een traditie van samenwerking. De vraag is hoe we die kracht beter kunnen benutten en sneller kunnen vertalen naar impact in de praktijk.

Keuzes maken

Plannen maken is één ding; ze uitvoeren is vaak lastiger. Het is aan een nieuw kabinet om keuzes te maken en te zorgen voor een samenhangende aanpak. Als Nederland een vooraanstaande rol wil behouden in geneesmiddelenontwikkeling en Europa niet afhankelijk van andere regio’s in de wereld wil worden, moeten investeringen in onderzoek en ontwikkeling ook voorspelbaar kunnen doorwerken naar de patiënt. Daarvoor zijn drie dingen nodig:

  • Geef patiënten sneller en voorspelbaarder toegang: zorg dat innovatieve zorg zoals nieuwe behandelingen sneller beschikbaar kunnen komen en verlies de aansluiting met buurlanden niet.
  • Maak duidelijke financiële afspraken: zorg dat Nederland met oog op gezondheid en autonomie naar behoren investeert in medische innovatie waaronder nieuwe geneesmiddelen, zoals landen om ons heen.
  • Haal onnodige drempels weg: schrap regels en procedures die investeringen in medicijnontwikkeling en klinisch onderzoek onnodig vertragen, terwijl kwaliteit, veiligheid en transparantie goed geborgd blijven.

Het kabinet gaat binnenkort ‘aan de slag’. Wij denken graag constructief mee, samen met patiëntenorganisaties, zorgprofessionals, kennisinstellingen en beleidsmakers, over hoe Nederland innovatie kan versterken, de beschikbaarheid van zorg en medische producten beter kan borgen, én onze autonomie en weerbaarheid in Europa kan vergroten.

——
Deze blog verscheen eerder op de website van Novartis.

Nieuws over Novartis