21-07-2020

Danil Blinov (Pfizer): Coronacrisis benadrukt belang datagedreven gezondheidszorg

De coronacrisis benadrukt het belang van digitalisering en datagedreven gezondheidszorg. Een versnelling hiervan kan de grote druk op zorg verlichten. Samenwerking is daarbij cruciaal.

Dat schrijft Danil Blinov, Business Unit Lead Inflammation & Immunology bij Pfizer Nederland, in zijn blog. De afgelopen periode hebben digitale oplossingen in de zorg een enorme vlucht genomen, constateert Blinov. Als voorbeeld noemt hij de zorgplanningsapp die het Martini Ziekenhuis en de Rijksuniversiteit Groningen samen ontwikkelen. De app genereert afsprakenschema’s waarbij zoveel mogelijk patiënten kunnen worden gezien op een dag, zonder dat ze gelijktijdig hoeven te wachten. Ook bestaan er al apps die zich richten op het verbeteren van een gezonde levensstijl. Dit soort initiatieven, moeten we omarmen en inzetten, aldus Blinov.

Koppelen
De uitdaging is om al deze digitale initiatieven te koppelen aan ‘patiënt diagnose-tools’ en de ziekenhuisdatasystemen, want ‘alleen met diverse slimme apps ben je er natuurlijk niet’. Blinov: ‘Zo kan je deze manier van werken versterken door het gebruik van digitale coachingprogramma’s voor artsen en patiënten. Daarmee kunnen artsen op afstand monitoren hoe ziekte- en behandelprocessen verlopen.’ Ook kan het volgens Blinov helpen om meer consulten digitaal plaats te laten vinden. ‘Een goede ontwikkeling daarbij is dat videobellen met patiënten en de eerste afspraak op afstand nu mogen worden gedeclareerd.’

Connecting the dots
Met deze ontwikkelingen stijgt ook de behoefte aan de inrichting van veilige datasystemen waarin alle gegevens van patiënten - die digitaal worden verzameld - kunnen worden opgeslagen, geanalyseerd en gedeeld met verschillende afdelingen en andere ziekenhuizen. Blinov: ‘Sowieso is de behoefte aan datacollectie door corona toegenomen. Wereldwijd werken wetenschappers - waaronder die van Pfizer - keihard aan de ontwikkeling van vaccins en behandelingen tegen het coronavirus. En daarvoor is veel kennis over het coronavirus én veel patiëntendata nodig. Connecting the dots om sneller inzichten te krijgen die op hun beurt weer resulteren in snellere behandelingen.’

Lessons learned
‘Kortom, de coronacrisis heeft ons geleerd dat we veel meer moeten investeren in virusonderzoek én het verzamelen van internationale, uniforme patiëntengegevens in solide data-informatiecentra’, schrijft Blinov. En daar horen volgens hem ook gegevens bij over de overdracht van virussen en naar de impact van de crisis in algemene zin. ‘Laten we daarom met alle zorgpartijen samen zorgen dat de digitale stroomversnelling waarin we nu zitten, blijft doorgaan. Zodat we ons zorgsysteem weer in balans krijgen en tegelijkertijd voorkomen dat we een volgende keer nóg harder worden getroffen bij een nieuwe gezondheidscrisis.’

Lees hier de hele blog van Danil Blinov