30-11-2021

Duits regeerakkoord zet vol in op innovatie

Duitsland regeerakkoord
Onder het motto ‘meer vooruitgang boeken’ presenteerden de Duitse regeringspartijen vorige week hun plannen voor de toekomst van hun land. Het 177-pagina tellend akkoord volgt na slechts twee maanden onderhandelen en zet vol in op investeren in innovatie.

‘Duitsland heeft de plannen vrij snel op tafel en laat er duidelijk geen gras over groeien. Alle seinen om te investeren staan daar op groen’, zegt Gerard Schouw, directeur VIG.

Sluitend net

België, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk presenteerden eerder al plannen om de geneesmiddelensector in eigen land een ‘booster’ te geven. Met het Duitse regeerakkoord leggen alle buurlanden van Nederland hun kaarten op tafel. Nederland sluit achteraan in de rij aan. ‘De demissionaire status zet ons op achterstand’, zegt Schouw. ‘Een concurrerende lange termijn visie over gerichte investeringen in life, science & health is hard nodig om bedrijven aan te trekken.’

Ambitie

In het Duitse regeerakkoord is naast aandacht voor klimaat, ook veel ambitie zichtbaar op het gebied van kennis, innovatie en industriebeleid. Zo verhogen de Duitsers hun investeringen in research & development naar 3,5%. Dat is meer dan de 3% die met de EU is afgesproken. En er komt een speciaal agentschap voor valorisatie en innovatie. Schouw: ‘De industrie heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in de Duitse economie. De overheid weet dat en wil dit verder aanjagen door de investeringen in innovatie te verhogen. Daarmee creëer je een vliegwieleffect.’

Missies zijn leidend

Missiegericht innoveren krijgt een prominente plek in het Duitse innovatiebeleid, om de beschikbare middelen zo goed mogelijk te alloceren naar waar de maatschappelijke uitdagingen het grootst zijn. Missiegericht innoveren is een effectieve manier om te zorgen dat investeringen een maatschappelijk belang dienen, vindt Schouw.

Toekomstbestendig zorgsysteem

Zorg is een prioriteit in het nieuwe Duitse beleid. De Duitsers streven daarbij naar een ‘preventief, crisisbestendig en modern gezondheidssysteem waar de kansen van biotechnologie en medische innovaties wordt benut en dat zowel ouderdomsziekten als zeldzame of armoede gerelateerde ziekte bestrijdt’. Schouw: ‘Het Duitse systeem is al een van de meest vooruitstrevende als het gaat om de toegang tot innovatieve geneesmiddelen. Het getuigt van ambitie dat de Duitsers dit systeem nog verder willen optimaliseren.’