06-05-2021

EFPIA: ‘Vrijgeven patenten werkt averechts voor patiënten’

EFPA logo met witrand
De Europese koepel voor geneesmiddelenbedrijven EFPIA publiceerde donderdag een verklaring over de steun van de VS voor het vrijgeven van de patenten op coronavaccins. De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG) onderschrijft deze verklaring.

‘Deze beslissing van de regering Biden brengt de zwaarbevochten vooruitgang in de strijd tegen deze vreselijke ziekte in gevaar’, zegt EFPIA-directeur Nathalie Moll. ‘Hoewel we het volledig eens zijn met het streven om burgers over de hele wereld te beschermen door middel van vaccins, zal het opheffen van patenten averechts werken.’

Opschaling

Volgens Moll is het vrijgeven van patenten niet de manier om snel tot opschaling te komen van de vaccinproductie. ‘Je kunt dit soort capaciteitsuitbreiding simpelweg niet bereiken door af te zien van octrooien en te hopen dat tot nu toe onbekende fabrieken over de hele wereld zich gaan richten op het complexe proces van vaccinproductie. Dit vereist technische knowhow en vaardigheden van vaccinontwikkelaars.’

Moll vreest dat ontheffing van octrooien zal leiden tot verstoring van de bestaande toeleveringsketens en minder efficiënte productielocaties. Bovendien zet het de deur open voor vervalste vaccins.

Vrijwillige partnerschappen

Capaciteitsuitbreiding is volgens Moll alleen haalbaar door vrijwillige partnerschappen tussen vaccinontwikkelaars en deskundige productiepartners. ‘Al onze focus moet liggen op het wegnemen van belemmeringen voor samenwerking, het waarborgen van de vrije stroom van materialen over de hele wereld en het voortzetten van de onderzoeksinspanningen.’

Betere manieren

De VIG staat volledig achter de verklaring van EFPIA. Er zijn betere manieren om zo veel mogelijk mensen zo snel mogelijk te voorzien van coronavaccins. In plaats van patenten vrij te geven, is het beter om te focussen op een snelle uitbreiding van bestaande productiecapaciteit bij ervaren vaccinproducenten. Dit gaat sneller, is goedkoper en geeft meer garanties op een goed product. Allerlei farmaceuten zijn hier al volop mee bezig. Zo lieten Pfizer/BioNTech en Moderna deze week nog weten dat zij in 2021 honderden miljoenen extra doses kunnen leveren.

Volledig EFPIA-bericht (06-05-2021)

Peter Bertens in Oog op Morgen (30.04.21): ‘Vrijgeven patenten helpt niet’

Franc de Korte in NOS Journaal (06.05.21) over patenten (vanaf 5:26 min)

Gerard Schouw in Goedemorgen Nederland (07.05.21) over patenten (vanaf 10:45 min)