19-05-2020

FD: Medicijnen worden steeds goedkoper

Dat de hoge prijzen van medicijnen de zorg onbetaalbaar maken, is een hardnekkige mythe. De werkelijkheid is anders, schrijft de rubriek Bartjens in Het Financieele Dagblad. Een aantal recent verschenen onderzoeken toont dat aan.

'De totale Nederlandse uitgaven aan medicijnen stijgen niet extreem snel en maken sowieso maar een beperkt deel -circa 8%- uit van de totale zorgkosten’, aldus Bartjens. In werkelijkheid stijgen de medicijnkosten per patiënt niet, maar dalen. Dat de totale uitgaven stijgen, komt door een snelle toename van het aantal patiënten, onder meer door de vergrijzing.

Waarom is de mythe over dure medicijnen die de zorg onbetaalbaar maken, dan zo hardnekkig, vraagt Bartjens zich af. De introductie van goedkopere versies van bestaande medicijnen zijn zelden nieuws, terwijl enkele peperdure, nieuwe medicijnen veel aandacht krijgen. Deze hebben echter nauwelijks invloed op de totale uitgaven.

Artikel Financieele Dagblad.