09-06-2020

GAVI lanceert COVID-19 Global Vaccine Access Facility

Het wereldwijde vaccinatieprogramma GAVI lanceerde vrijdag het COVID-19 Global Vaccine Access Facility (COVAX). Landen die hieraan deelnemen, zeggen vooraf toe een aantal doses vaccin te kopen, en hebben daarmee gegarandeerd toegang tot vaccinatie

De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen staat achter een initiatief als GAVI dat de toegang tot vaccins verbetert. ‘We zijn als industrie trots op GAVI en werken al twintig jaar samen aan de bestrijding van infectieziektes bij kinderen in ontwikkelingslanden. In die tijd zijn al meer dan 760 miljoen kinderen gevaccineerd, waardoor miljoenen levens zijn gered. GAVI is nu meer dan ooit nodig, nu we midden in de COVID-19 crisis zitten’, aldus Peter Bertens, senior beleidsadviseur van de VIG. ‘Geneesmiddelenbedrijven hebben de afgelopen week opnieuw hun commitment afgegeven aan GAVI en de speciale COVA-faciliteit daarbinnen.’

Verdeling
Bertens vindt dat het COVAX-initiatief een belangrijke rol kan spelen bij de wereldwijde verdeling van een eventueel vaccin. ‘Het over de wereld verspreiden van een vaccin is iets dat we samen zullen moeten doen. Er is weliswaar nog geen vaccin, maar we zullen nu al met de voorbereidingen voor de verdeling moeten beginnen. We hebben nog nooit een/vaccin zo snel aan zoveel mensen willen geven’, zegt Bertens. Volgens Stefan Swartling Peterson, voorzitter van Unicef, is het systeem van gezondheidszorg in de verschillende landen de grootste uitdaging. ‘Je kunt wel een vaccin hebben, maar als dat de patiënt niet bereikt, heb je er helemaal niks aan. Het is goed om daar nu al aandacht aan te geven.’

Donatie
GAVI krijgt de komende vijf jaar $ 1,6 miljard van de Bill & Melinda Gates Foundation. Gates maakte de donatie vorige week bekend op de Global Vaccine Summit in Londen. Naast de donatie van $ 1,6 miljard, heeft de stichting van Gates $ 100 miljoen toegezegd aan het COVID-19 Vaccine Advanced Market Commitment, een programma voor de ontwikkeling van een vaccin tegen COVID-19. Bill Gates riep op tot opschaling van de productie, zodat vaccins gaan naar degenen die ze het hardst nodig hebben, niet degenen die het meeste kunnen betalen. ‘De sleutel is de schaal. We moeten wereldwijd genoeg fabrieken hebben voor de productie van vaccins’, zei hij in een gesprek met het Financieele Dagblad.