17-01-2020

‘Goedkope medicijnkopieën remmen echte innovatie’

‘Lagere prijzen ondermijnen de bereidheid te investeren in innovatieve geneesmiddelen. Daarmee los je het dilemma tussen lagere prijzen nu en nieuwe medicijnen in de toekomst niet op.’

Dit schrijft Marc Pomp, adviseur gezondheidseconomie, in een opiniebijdrage in het Financieele Dagblad. Pomp reageert op de plannen van startup EQRx om nieuwe medicijnen te ontwikkelen ‘die de biologische functie van bestaande middelen imiteren, maar niet de moleculaire structuur’. Hierdoor kan het bedrijf naar eigen zeggen niet aangeklaagd worden voor patentbreuk. EQRx wil op deze manier de komende tien jaar minstens tien goedkope (generieke) alternatieven voor dure geneesmiddelen ontwikkelen.

Investering innovatie
‘Het businessmodel van EQRx klinkt misschien prima’, schrijft Pomp, maar hij vraagt zich af of de samenleving hier bij gebaat is: ‘Lagere prijzen zijn natuurlijk mooi, maar hierdoor gaan echte innovators rekening houden met forse prijsverlaging. Dit ondermijnt de verwachte winstgevendheid van geneesmiddelenontwikkeling en dus de bereidheid te investeren in innovatieve geneesmiddelen. Zo lost EQRx het dilemma tussen lagere prijzen nu en nieuwe medicijnen in de toekomst niet op.’

Artikel 'Goedkopere medicijnkopieën remmen echte innovatie'