23-04-2019

Hermans (Bogin): ‘Inzetten op verduurzaming en vertrouwen’

Jean Hermans is sinds 1 april de nieuwe voorzitter van Bogin, de belangenorganisatie van de fabrikanten van generieke geneesmiddelen en biosimilars. Wat is zijn achtergrond en wat zijn de plannen voor Bogin? ‘Laten we werken aan vertrouwen in medicijnen.’

Wie bent u?
‘Ik ben sinds enkele weken de opvolger van Martin Favié, die de afgelopen zes jaar de voorzitter was van Bogin. Hiervoor werkte ik ruim twaalf jaar als manager beleid en ontwikkeling bij de KNMP. Mijn loopbaan ben ik gestart bij het ministerie van Onderwijs, gevolgd door beleidsfuncties bij het ministerie van Financiën en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Naast mijn werk voor de Bogin ben ik actief als voorzitter van de stichting Nationale Medicijnen Verificatie Organisatie (NMVO). In mijn vrije tijd ben ik bestuurder van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Ter ontspanning zit ik graag op de racefiets.’

Waarom heeft u voor de Bogin gekozen?
‘De Bogin vertegenwoordigt de belangen van de generieke geneesmiddelenfabrikanten. Er zijn acht leden aangesloten bij de vereniging. Samen zijn zij goed voor ruim 80% van het volume van de markt. Dat zegt al genoeg. Als er geen generieke geneesmiddelen zouden zijn, werd de zorg onbetaalbaar. De besparingen die we dankzij het voordeligere generieke geneesmiddel realiseren, bieden ruimte voor de ontwikkeling van innovatieve geneesmiddelen.’

Wat zijn uw ambities voor Bogin?
‘Ik ben nog maar kort actief in mijn nieuwe functie, dus ik ben mij vooral aan het inlezen en inwerken. De eerste periode maak ik kennis met de leden en partners van de Bogin. Ik ga mijn oor eerst goed te luister leggen. Wat me nu opvalt, is dat veel mensen geneesmiddelen zo vanzelfsprekend vinden. Maar daar gaat een complex systeem achter schuil. Want hoe zorgen we ervoor dat elke patiënt, op het juiste moment het juiste middel krijgt die artsen voorschrijft? Dat ze in de apotheek liggen of aan het ziekenhuis geleverd worden, met normaal of gekoeld transport, dat er voldoende voorraden zijn? Als er iets mis gaat, dat ze toch geleverd worden? Namens de Bogin wil ik mijn bijdrage leveren om die voorziening op peil te houden.’

Staan er al concrete thema’s op uw agenda?
‘Ook daar is het nog wat vroeg voor, maar er is wel een thema dat me na aan het hart gaat: de verduurzaming van de sector. Bogin werkt op dit gebied samen met de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen en Neprofarm. Samen hebben we een brancheverduurzamingsplan verpakkingen opgesteld. Eén van de doelen is verspilling van medicatie en verpakkingen met 20% terug te dringen in 2022. Ook zijn er plannen om de papieren bijsluiter op termijn uit te faseren door betere digitale alternatieven. Medicijnresten in het water vormen een belangrijk actueel probleem. Dat kan ik uit ervaring zeggen, als bestuurder van het waterschap Rijnland. De generieke geneesmiddelenbranche wil zijn bijdrage leveren om de hoeveelheid medicijnresten in het water terug te dringen.’

We kunnen er eigenlijk niet omheen: de medicijntekorten. Dit onderwerp staat vol in de belangstelling. Wat is uw visie hierop?
‘Het probleem van de medicijntekorten is complex. Het is niet een kwestie van aan één knop draaien voor de oplossing. Er zitten nu eenmaal imperfecties in de geneesmiddelenmarkt. Alle betrokken partijen doen hun stinkende best voor de eigen doelgroep, maar de belangen onderling botsen nogal eens. Laten we vooral in gesprek blijven met elkaar en kijken waar de kansen liggen. Want wat misschien nog veel belangrijker is, dat we ervoor zorgen dat de patiënt het vertrouwen in het geneesmiddel behoudt. Vertrouwen komt te voet, en gaat te paard. En er lijkt de laatste tijd wel elke week iets aan de hand met medicijnen. Ik vind dat we er met zijn allen de schouders onder moeten zetten om het vertrouwen in het geneesmiddel overeind te houden.’