15-06-2021

Hoe vaccineren we de wereldbevolking het snelst?

Vaccins vaccinatie
COVID-19 kent geen grenzen. Het virus maakt overal ter wereld veel slachtoffers en heeft veel impact op ons leven. Vaccineren beperkt het aantal besmettingen, maar hoe vaccineren we de gehele wereldbevolking zo snel mogelijk?

Wat er nodig is voor snelle vaccinatie van zo veel mogelijk mensen, is te lezen in een update van ‘Coronavaccins: vragen en antwoorden’. In dit document beantwoordt de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG) 25 brandende vragen.

Vijf acties nodig

Kort samengevat, zijn de volgende acties nodig voor snelle vaccinatie van grote groepen mensen:

  • Verhogen van productie. Eind 2021 hebben geneesmiddelenbedrijven naar schatting 12 miljard coronavaccins geproduceerd;
  • Efficiënte en gelijke verdeling van de vaccins over alle landen. Op dit moment is ruim 80% van alle vaccins ingekocht door rijke landen. Deze landen kunnen hiermee hun bevolking vaak meer dan vier keer verdelen. Herverdeling is dus nodig;
  • Wegnemen van handelsbarrières. Verschillende landen hebben blokkades opgeworpen om de export van vaccins, ingrediënten of expertise te voorkomen. Dat beperkt vooral de productie van vaccins in ontwikkelingslanden;
  • Een infrastructuur opzetten voor vaccinatieproces in ontwikkelingslanden. Dit is snel nodig, omdat de vaccins anders weinig mensen bereiken;
  • Verdere innovatie stimuleren. Het is ontzettend belangrijk dat vaccins snel aan te passen zijn aan nieuwe virusvarianten.

Andere vragen

Hoe werken vaccins? Hoe lang biedt een vaccin bescherming? Gaan bedrijven hun ‘recept’ voor vaccins delen? En wat is er inmiddels bekend over bijwerkingen? Het antwoord op deze en andere vragen is te vinden in de nieuwe versie van het document met 25 vragen en antwoorden.

Coronavaccins: vragen en antwoorden [PDF]


Persbericht IFPMA