25-02-2020

‘Ik geef niet op tot gen- en celtherapieën breed toegankelijk zijn’

Tijdens zijn studie Biomedical Sciences weet Jeroen Nijwening al wat hij wil: een carrière in de geneesmiddelensector. Tien jaar later is hij Commercial Lead Cell & Gene bij Novartis en staat hij aan de wieg van de eerste CAR-T-celtherapie in Nederland.

Tijdens een stage bij een Amerikaans geneesmiddelenbedrijf, weet Nijwening het zeker: ‘Als ik echt iets wil betekenen op het gebied van oncologie, dan moet ik het bedrijfsleven in. Hier wordt zoveel gedaan om medicijnen op de markt te brengen. Dat wil ik ook.’

Droombaan
‘Via verschillende functies heb ik nu mijn droombaan gevonden. Binnen Nederland houd ik me bezig met de toegang van patiënten tot gen- en celtherapieën van Novartis. Onze eerste grote mijlpaal was 18 december 2018 toen het Zorginstituut toestemming gaf tot vergoeding van een CAR-T celtherapie van Novartis, voor de behandeling van acute lymfatische leukemie (ALL). In april 2019 werd het eerste kind in Nederland behandeld. We zijn de eerste en vooralsnog enige goedgekeurde en vergoede gentherapie op de Nederlandse markt.’

Netwerk bouwen
‘Ik voel me als een vis in het water. Ik sta heel dicht bij de arts waar ik nauw mee samenwerk. En indirect weet ik ook veel over de patiënten die een CAR-T-behandeling ondergaan. Het gaat immers maar om een kleine groep patiënten (ALL is een zeldzame ziekte). Ik werk in een omgeving waar iedereen gedreven is. Daarbij zijn de ogen van de wereld gericht op deze nieuwe therapie, en dat geeft ook een soort glamour aan deze baan. Mijn doel voor komende jaren is een netwerk van ziekenhuizen opbouwen die nieuwe cel- en gentherapieën kunnen aanbieden. Ik geef niet op totdat dat bolwerk staat en de juiste patiënt toegang heeft tot de juiste therapie.’

#WijGevenNietOp
De belofte van Jeroen Nijwening is onderdeel van de campagne #WijGevenNietOp, waarin medewerkers van geneesmiddelenbedrijven vertellen over hun toewijding bij de ontwikkeling van nieuwe medicijnen tegen ziektes waarvan we vandaag de strijd nog verliezen. Lees het hele verhaal van Jeroen op de site WeWordenBeter.