17-12-2019

‘Ik geef niet op tot grenzen voor patiënten zijn weggenomen’

["

Dick Plomp is 53 jaar als een oogmelanoom bij hem ontdekt wordt. Nog geen week later wordt de tumor uit zijn linkeroog verwijderd en is hij eenzijdig blind. Maar daarmee is hij nog niet genezen. Veel pati\u00ebnten krijgen later uitzaaiingen. \u2018Je blijft pati\u00ebnt voor de rest van je leven.\u2019<\/strong><\/p>","

Oogmelanoom komt weinig voor. Per jaar zijn er ongeveer zes \u00e0 zeven nieuwe pati\u00ebnten per miljoen inwoners. Daarmee is het een zeldzame ziekte. Er zijn nog geen therapie\u00ebn die oogmelanoom kunnen genezen. Wel geldt, hoe eerder oogmelanoom ontdekt wordt, hoe beter behandelbaar en hoe kleiner de kans op uitzaaiingen. Daarom blijven pati\u00ebnten nog tien jaar lang onder controle.

Hoe verder?
<\/strong>\u2018Het eerste jaar ben ik alleen maar bezig geweest met dood gaan. In alle vormen en op alle manieren. Als ik een onbekend pukkeltje op mijn huid had, raakte ik al in paniek. Dan zat ik direct bij de huisarts. En dan de periodieke controles in het ziekenhuis\u2026 Elke keer komen de angst en onzekerheden weer boven. Als je de scan hebt gehad, ben je heel even opgelucht. Maar dan volgt al snel de gedachte dat het misschien wel de laatste goede uitslag zou kunnen zijn v\u00f3\u00f3r het slechtnieuwsgesprek. Daar ben ik zo mee aan het worstelen geweest. En nog steeds eigenlijk\u2026\u2019

Ommekeer
<\/strong>Na deelname aan Alpe d\u2019Huzes besluit Dick dat het roer om moet en wordt hij vrijwilliger bij Stichting Melanoom. \u2018Sindsdien heb ik me verdiept in onder andere gen- en celtherapie, de werking van DNA en geneesmiddelenontwikkeling. Ik ben trainingen gaan volgen om mijn kennis en vaardigheden te verbeteren en nu ben ik actief als patient advocate<\/em>.\u2019

Toekomst
<\/strong>\u2018Sinds mijn diagnose heb ik er zeven jaren bij gekregen. Het leven heeft me ondanks alles veel goeds gebracht. Mijn persoonlijke ultieme overwinning is mijn toelating tot de internationale opleiding voor pati\u00ebntenvertegenwoordiger EUPATI. Het is heel uitdagend en dat geeft een enorme boost. In plaats van dat ik naar mijn pensioen toewerk, ben ik aan het groeien. Dat geeft mij het gevoel dat ik er nog toe doe.\u2019

#KansenKrijgen
<\/strong>Onder het motto #KansenKrijgen vertellen pati\u00ebnten over wat medicijnen of therapie\u00ebn voor hun ziekte en hun leven betekenen. Miljoenen mensen zouden er niet meer zijn, als er geen onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen was gedaan. En nog veel meer mensen zouden niet kunnen leven zoals ze nu doen. Lees het hele verhaal van Dick op de site WeWordenBeter<\/a>.<\/p>"]