03-06-2020

‘Ik geef niet op totdat samen beslissen deel uitmaakt van Parkinson-zorg’

Het is een ingewikkelde keuze die je krijgt voorgelegd als je een gevorderd stadium van Parkinson hebt bereikt: ga je voor een hersenoperatie of een medicatiepomp? Elke behandeling vraagt om andere aanpassingen in je leven.

‘De juiste keuze is dus belangrijk. En precies dat is de crux. Want als je niet helder hebt wat voor jou het belangrijkst is, hoe maak je die keuze dan?’ Aan het woord is Ilse Griep, projectmanager Neurologie bij AbbVie. Parkinson, een chronische, progressieve neurologische ziekte, heeft al vijftien jaar haar aandacht in haar werk.

Passende zorg
‘En als ik één ding zeker weet, is dat het bij deze ziekte belangrijk is om aan je zorgverlener duidelijk te maken wat er voor jou toe doet in het leven. Want alleen zo krijg je passende zorg. In het geval van gevorderde Parkinson gebeurt dat te weinig. Daarom hebben we een paar jaar geleden het zorgpad voor gevorderde Parkinson in kaart gebracht.’

Shared decision making
Griep ontdekte dat dat patiënten niet altijd op de hoogte waren van de verschillende behandelmogelijkheden. Gemiddeld duurde het anderhalf tot twee jaar voordat de knoop werd doorgehakt en de behandeling startte. ‘Shared decision making zou hier heel goed bij kunnen helpen. Zodoende heb ik me erin verdiept; het is mijn missie dat mensen tijdig via gewogen therapiekeuze de behandeling krijgen die hen het meeste biedt.’

What matters to you
Shared decison making is een besluitvormingsproces bestaande uit drie opeenvolgende consulten voor respectievelijk een keuze,- optie- en beslissingsgesprek, geeft Griep aan. ‘Dat vereist een aanpassing van het zorgpad, waarbij goede onderlinge communicatie tussen zorgverlener en patiënt essentieel is.
Daarom vind ik de jaarlijkse, internationale What matters to you-dag op 6 juni zo’n mooi initiatief. Die dag is er extra aandacht voor het belang van het stellen van de vraag “Wat vind jij belangrijk?”, in plaats van “Wat zijn de klachten?”. Daarmee erken je als zorgverlener dat goede zorg óók gericht is op de behoefte van de patiënt: wat wil hij of zij kunnen blijven doen en hoe pas je daar de behandeling op aan?’

#WijGevenNietOp
De belofte van Ilse Griep is onderdeel van de campagne #WijGevenNietOp, waarin medewerkers van geneesmiddelenbedrijven vertellen over hun toewijding bij de ontwikkeling van nieuwe medicijnen tegen ziektes waarvan we vandaag de strijd nog verliezen. Lees het hele verhaal van Ilse op de site WeWordenBeter.