14-07-2020

Keijzer en De Boer enthousiast over achtpuntenplan medicijnhub

["

Laten we hier samen de schouders onder zetten, want de geneesmiddelensector is belangrijk voor Nederland. Dat was de reactie van staatssecretaris Mona Keijzer (EZK) en VNO-NCW-voorzitter Hans de Boer op de ambitieuze plannen van de VIG om van Nederland de medicijnhub van Europa te maken.<\/strong><\/p>","

\u2018Wat de coronapandemie ons duidelijk heeft gemaakt, is dat de geneesmiddelenketen in Europa kwetsbaar is. En dat we met samenwerking de sector sterker kunnen maken\u2019, zei staatssecretaris Mona Keijzer donderdag bij de overhandiging van het achtpuntenplan Nederland als medicijnhub<\/em> door VIG-directeur Gerard Schouw en Ben Lucas, General Manager van MSD. Het plan maakt volgens Hans de Boer in heldere stappen duidelijk wat er nodig is om de geneesmiddelensector in ons land te versterken.

Kansen voor Nederland
<\/strong>Nederland heeft de perfecte uitgangspositie om het Boston van Europa te worden, is de overtuiging van de VNO-NCW-voorman. De Boer nam in de zomer van 2019 zelf deel aan de economische missie naar Boston, samen met premier Rutte en 150 ondernemers. De Amerikaanse stad wordt beschouwd als h\u00e9t centrum voor de productie en ontwikkeling van geneesmiddelen. Hier zag De Boer met eigen ogen hoe effectief priv\u00e9-private samenwerking kan zijn. Nederland heeft ook deze potentie, met vooraanstaande geneesmiddelenbedrijven, een uitstekende infrastructuur, en een groot aantal universiteiten en ziekenhuizen op een kleine oppervlakte.

Zelfvoorzienend
<\/strong>De Nederlandse geneesmiddelensector is goed voor een export van \u20ac 8,2 miljard en 65.000 banen. \u2018Dat kan meer worden\u2019, aldus Gerard Schouw. \u2018Ons land is de afgelopen jaren bij herhaling flinke investeringen in geneesmiddelenproductie misgelopen, omdat andere landen de bedrijven een beter aanbod deden. Zonde, omdat in Nederland alle ingredi\u00ebnten aanwezig zijn voor een bloeiende biotech- en geneesmiddelensector.\u2019

Achtpuntenplan
<\/strong>De publicatie Nederland als medicijnhub<\/em> is opgesteld door de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen en bevat de volgende acht aanbevelingen:<\/p>\n

\n garandeer langjarig commitment;<\/li>\n durf concurrerend te zijn;<\/li>\n investeer in productiefaciliteiten;<\/li>\n maak productie flexibeler en effici\u00ebnter;<\/li>\n introduceer slimme logistiek;<\/li>\n voer gericht acquisitie;<\/li>\n maak de sector aantrekkelijk om in te werken;<\/li>\n richt een Geneesmiddel Regieorgaan op.<\/li>\n <\/ul>\n

Geneesmiddel Regieorgaan
<\/strong>De uitvoering van de verschillende verbeterpunten kost tijd en moet gezamenlijk gebeuren, omdat er veel partijen bij betrokken zijn, ieder met zijn eigen expertise en focus. Binnen een nog op te richten Geneesmiddel Regieorgaan kan de kennis en expertise samenkomen. Hierin werken de overheid, geneesmiddelenproducenten, transportbedrijven en de verschillende betrokken topsectoren (LSH, Chemie en Logistiek) samen. Dat toont commitment en geeft een sterk signaal af richting de mondiale geneesmiddelensector, wat investeringen in ons land zal vergemakkelijken.<\/p>

Video Hans de Boer<\/p>

Hart van Nederland (vanaf 0:17:30)<\/a><\/p>