01-11-2022

MSD initieert eerste KankerVrijDag

Ka Vrij Mi Bo 22102022
Op vrijdag 28 oktober werd de eerste KankerVrijDag gehouden om aandacht te vragen voor hoe mensen het leven na kanker ervaren, én om op een positieve manier stil te staan bij het feit dat steeds meer mensen ‘kankervrij’ kunnen worden verklaard.

In TivoliVredenburg in Utrecht kwamen overlevers van kanker, vertegenwoordigers van patiëntenverenigingen en andere organisaties die zich inzetten voor het welzijn van (ex-)kankerpatiënten bij elkaar. Om samen het leven te vieren. KankerVrijDag is een initiatief van MSD Nederland in samenwerking met Borstkankervereniging Nederland, Stichting Jongeren en Kanker, Vereniging Kinderkanker Nederland en KiKa.

Nasleep

Kim van Gameren is projectleider van de KankerVrijDag en communications manager bij MSD: ‘Aanleiding voor het initiatief voor deze dag is dat steeds meer mensen genezen van kanker of langdurig verder leven met hun ziekte. De meeste overlevers van kanker blijven echter jarenlang worstelen met de fysieke, mentale en sociale nasleep van hun ziekte, iets waarvan familie, vrienden en collega's zich vaak niet bewust zijn. Als maatschappelijk betrokken geneesmiddelenbedrijf willen we hier meer aandacht voor vragen. Want we voelen ons verantwoordelijk voor het welzijn van patiënten. Niet alleen tijdens hun ziekte, ook daarna.’

Vieren en vragen

KankerVrijDag heeft een positieve insteek met een serieuze ondertoon. ‘Vandaar het motto ‘vieren en vragen’, legt Van Gameren uit. ‘Vieren dat de vooruitzichten voor kankerpatiënten steeds beter worden en vragen om aandacht voor hoe mensen het leven na kanker ervaren. Ook vragen we om bij te dragen aan meer onderzoek naar kanker. Zodat iedereen in de toekomst ook écht kankervrij kan zijn.’

Verschil in overlevingskansen

Het aantal mensen met kanker dat de eerste vijf jaar na de diagnose nog leeft, is gestegen, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Kankerregistratie die het IKNL onlangs publiceerde. Evenals het aantal mensen dat na tien jaar nog in leven is. Van Gameren: ‘De rol van innovatieve behandelingen tegen kanker heeft daar een belangrijke bijdrage aan geleverd. Ook daar mogen we best op een positieve manier bij stilstaan.’ De vooruitzichten zijn nog niet voor alle kankerpatiënten even gunstig want de overlevingskansen verschillen sterk per soort kanker. Zo blijkt uit onderzoek dat voor bijvoorbeeld patiënten met long- of alvleesklierkanker de vijfjaarsoverleving veel slechter is: voor longkanker 23% en bij alvleesklierkanker maar 3%. ‘Helaas zijn er nog teveel mensen voor wie er niets vieren valt. Om dit te verbeteren is nog veel onderzoek voor nodig en ook hiervoor vragen we aandacht op KankerVrijDag’, aldus van Gameren.

Blijvend veranderd

Op deze eerste editie van KankerVrijDag was specifiek aandacht voor hoe jongeren en jongvolwassenen het leven na kanker ervaren. Door hun relatief jonge leeftijd hebben zij lang last van de ‘restschade’ van hun ziekte. ‘We zijn de middag gestart met de verhalen over uitdagingen waar survivors mee te maken hebben’, vervolgt Van Gameren. ‘Zodat survivors en hun naasten konden praten over waar ze tegenaan lopen in hun leven na kanker. Dat is belangrijk, want naarmate hun ziekte langer geleden is, raakt dat soms naar de achtergrond. Terwijl hun leven blijvend is veranderd.’ Daarna was het tijd voor de KaVrijMiBo, de kankervrijdagmiddagborrel om met elkaar te toosten op een kankervrije toekomst. Speciaal voor de borrel hebben survivors een playlist samengesteld met toepasselijke tracks, zoals Leef van Andre Hazes, Happy van Pharell Williams, Overcome van Life, en Celebration van Kool & The Gang.

Laatste vrijdag van oktober

KankerVrijDag is vanaf nu een jaarlijks terugkerende dag op elke laatste vrijdag van oktober. Van Gameren: ‘Naast patiëntenverenigingen willen we ook artsen, zorgverleners, politiek en bedrijfsleven hierbij betrekken. Want in de komende jaren moet KankerVrijDag uitgroeien tot een brede beweging om issues waar overlevers van kanker mee te maken hebben op de maatschappelijke agenda te zetten.’

Lees ook het bericht op de website van MSD.