01-10-2019

Onze man in Londen: Tom Denee (deel 4)

‘Boven de snelwegen hangen borden met de tekst ‘Prepare for Brexit’. Intussen neemt de chaos eerder toe dan af. Apothekers en de nationale gezondheidsorganisatie NHS trokken al hard aan de bel. Ze vrezen nijpende medicijntekorten na een no-deal Brexit.'

Dat zegt Tom Denee, die begin 2018 naar Londen verhuisde. Hij werkt voor geneesmiddelenbedrijf Janssen in High Wycombe, net buiten de Britse hoofdstad. Om zeker te weten dat hij na 31 oktober niet meteen het land uit hoeft, vroeg Denee voor het hele gezin een pre-settled status aan. Die status is inmiddels toegekend.

Yellowhammer
The Royal Pharmaceutical Society, de Britse apothekersorganisatie, sloeg in augustus alarm. De apothekers zijn zeer bezorgd over mogelijke medicijntekorten als Groot-Brittannië op 31 oktober zonder overeenkomst de Europese Unie verlaat. Volgens uitgelekte overheidsdocumenten met de codenaam Operation Yellowhammer zijn veel medicijnen erg kwetsbaar voor vertraging, aangezien driekwart van de Britse medicijnen vanuit Frankrijk via de Kanaaltunnel het land in komt.

Mini-deals?
Ook de NHS is er niet zeker van of er voldoende medicijnvoorraad is voor de schokeffecten van een no-deal Brexit, die naar verwachting zomaar zes maanden kunnen duren. In februari liet Denee al weten dat Janssen het advies van de overheid had opgevolgd om, bovenop de gebruikelijke voorraden, per medicijn zes weken extra voorraad aan te leggen.
Denee: ‘Eigenlijk waren we in maart al klaar voor een no-deal Brexit, die op 29 maart uiteindelijk niet doorging. Voor zo ver je hier ooit écht klaar voor kunt zijn. We weten niet precies hoe dit gaat uitpakken, want we hebben het nog nooit meegemaakt.’

‘Nu wordt hier regelmatig gesproken over mini-deals’, vervolgt Denee. ‘Als er eind oktober nog geen alles overkoepelende Brexit-overeenkomst is, zou het goed zijn om voor vitale sectoren in ieder geval wél iets af te spreken met de EU. Het probleem is alleen dat de EU heeft aangegeven dit niet te willen.’

Meeliften met EMA
Denee werkt bij Janssen als Senior Manager Health Economics, Market Access and Reimbursement United Kingdom. De Brexit raakt zijn dagelijkse werk nu nog niet echt, maar dat kan snel veranderen.
De MHRA – de evenknie van het Nederlandse CBG – gaat na een Brexit nieuwe medicijnen beoordelen en registreren. Dan kan Groot-Brittannië dus niet meer meeliften op de beoordelingen van de Europese geneesmiddelenautoriteit EMA.
‘Dat leidt ongetwijfeld tot vertraagde toelating van innovatieve medicijnen’, zegt Denee. ‘Juist voor patiënten die zo’n geneesmiddel heel hard nodig hebben, kan dat nadelige gevolgen hebben. Er wordt hier ook wel gesproken over overgangsregelingen van bijvoorbeeld een half jaar of een jaar, waarbij EMA-beoordelingen nog wel geldig zijn voor de Britten.’

Gestrekt been
‘Het meest vervelende blijft natuurlijk dat we gewoon niet weten waar dit naar toe gaat. De nieuwe premier gaat er met gestrekt been in en hij krijgt veel steun van zijn eigen partij, maar de voor- en tegenstanders van een Brexit houden elkaar nog steeds in evenwicht. Er is ook nog een kleine kans dat de hele Brexit wordt afgeblazen. Dat zou het allerbeste zijn, denk ik. Vorig jaar zei ik al dat ik nog geen één voordeel van de Brexit had kunnen ontdekken voor de patiënt. Zo denk ik er nog steeds over.’

Onze man in Londen, deel 3