18-01-2021

Onze man in Londen: Tom Denee (deel 5)

Tom Denee Londen
Chaotische taferelen door de Brexit bleven gelukkig uit, in de eerste weken van dit jaar. Maar Tom Denee, sinds begin 2018 voor Janssen werkzaam in Londen, ziet Groot-Brittannië nu worstelen met een andere immense uitdaging: COVID-19.

‘Of ik wat merk van de snel verslechterende coronasituatie?’, zegt Denee. ‘Zeker wel! Ik woon met mijn gezin in Ealing, in West-Londen. Zelf zijn we gelukkig nog gezond, maar de ambulances rijden hier in de buurt af en aan. Sommige ziekenhuizen raken overbelast, waardoor patiënten worden verdeeld over andere locaties. Niet-acute zorg wordt afgeschaald. Mijn vrouw, die opgeleid is voor een functie die in Nederland niet bestaat, namelijk voorschrijvend apotheker, werkt in een huisartsenpraktijk. Ze volgt nu een training om binnenkort mee te kunnen helpen met vaccineren. Voor de zorg is het hier echt alle hens aan dek.’

Vaccins

Vaccins moeten een uitweg bieden uit de gezondheidscrisis. Vanwege de zeer besmettelijke Britse coronavariant geldt dat in Groot-Brittannië nog meer dan op het vasteland van Europa. De Britten keurden tot nu toe drie vaccins goed, van Pfizer-BioNTech, Moderna en AstraZeneca-Oxford. Ook Janssen heeft een coronavaccin in een vergevorderd stadium.
‘Als het allemaal meezit, kan de EMA het Janssen-vaccin in februari gaan beoordelen’, zegt Denee. ‘De MHRA, die sinds de Brexit nieuwe geneesmiddelen en vaccins voor Groot-Brittannië beoordeelt, doet dat mogelijk al iets eerder. Het is goed dat er verschillende vaccins zijn, met soms net iets andere pluspunten, want de wereldwijde vraag is natuurlijk enorm. Dat kan een bedrijf nooit alleen aan. De gepubliceerde interim-resultaten uit fase 1/2a laten goede uitkomsten zien, ook met een eenmalige dosis, maar we zijn er nog niet.’

Sneller

De Britten zijn er op gebrand om te laten zien dat zij na de Brexit sneller en minstens net zo goed kunnen werken als de rest van Europa, stelt Denee. Bij het Pfizer-vaccin waren zij bijvoorbeeld een week of drie eerder met de goedkeuring van het vaccin én de opstart van de daadwerkelijke vaccinatie. In het Verenigd Koninkrijk hadden medio januari al circa 3,8 miljoen inwoners een eerste vaccinatie gekregen.
Ook op andere terreinen willen de Britten tempo maken. Zo verscheen onlangs de Innovative Licensing and Adaptive Pathway (ILAP). Dit is een programma om de toegang tot innovatieve medicijnen in het Verenigd Koninkrijk te versnellen. Dit programma komt voort uit een samenwerking van de MHRA, de Health Technology Assessment-organisaties NICE en de Schotse SMC, de NHS (National Health Service) en uiteraard geneesmiddelenbedrijven.
Denee: ‘Juist dat brede draagvlak maakt het interessant. Het programma identificeert veelbelovende innovaties die zich nog niet in fase 3 bevinden. Voor geschikte medicijnen in ontwikkeling formuleert de MHRA een Target Development Profile, om uiteindelijk de patiënt sneller toegang te verlenen tot het nieuwe medicijn.’

Brexit

De Brexit hield jarenlang de gemoederen bezig, maar heeft in de eerste weken van januari niet geleid tot grote problemen met medicijnen.
Denee: ‘Er kwam eind december alsnog een overeenkomst tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Commissie, dus het doemscenario van een no-deal Brexit is gelukkig afgewend. Tot nu toe signaleer ik hier weinig extra medicijntekorten of andere farmaceutische knelpunten. Dat is vooral te danken aan de intensieve voorbereiding van alle betrokken partijen in de distributieketen.’

Hoop

Voorlopig is het Verenigd Koninkrijk vooral in de ban van de coronapandemie, die er waarschijnlijk de komende maanden nog harder in gaat hakken.
Denee: ‘Naast de toenemende druk op ziekenhuizen en de economie, speelt hier nog een ander probleem. De lockdown is hier nog een graadje strenger dan in Nederland. Sinds september mogen wij hier bijvoorbeeld al geen mensen meer thuis ontvangen. Dat ervaren veel Britten als heel zwaar. Vergeleken met Nederland zijn er dan ook meer mental health problemen. We snakken naar betere tijden. Alle hoop is gevestigd op de vaccins.’

Meer over ILAP