01-09-2021

Paul Peter Tak vanuit Boston: ‘Nederland kán het’

Paul Peter Tak (midden, met wit overhemd en blauw colbert)
‘Nederland heeft alles in zich om het Boston aan de Noordzee te worden’, zegt Paul Peter Tak, President & CEO van Candel Therapeutics in Needham (MA). ‘Daarvoor zijn vier specifieke acties nodig.’

Paul Peter Tak (foto midden, met wit overhemd en blauw colbert) groeide op in Nederland, studeerde geneeskunde aan de VU in Amsterdam en werd opgeleid tot internist en reumatoloog in Leiden, waar hij ook promoveerde. Hij was hoogleraar en afdelingshoofd in het AMC, Chief Immunology Officer en Global Development Leader van GlaxoSmithKline en Venture Partner bij Flagship Pioneering. Nu leidt hij Candel Therapeutics in ‘the Greater Boston Area’ in Massachusetts. Candel ontwikkelt immunotherapieën tegen kanker. In juli bracht hij het bedrijf naar de NASDAQ.
De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG) interviewde hem in de aanloop naar de VIG Medicijndialoog op 7 oktober, die draait om Boston aan de Noordzee.

Megafonds

Nederland kan binnen Europa net zo’n krachtige hot spot worden voor life sciences & health (LSH) als Boston binnen de Verenigde Staten. Daar is Tak van overtuigd. Maar welke acties zijn daarvoor precies nodig?
‘Ten eerste heb je kapitaal nodig, en dan bedoel ik geen kinderachtige bedragen. Nederland zou hiervoor een megafonds van ten minste € 20 miljard moeten creëren, bijvoorbeeld deels met geld vanuit pensioenfondsen. Binnen zo’n groot fonds is het mogelijk het risico op een acceptabele manier te managen. Ten tweede is het belangrijk dat je talentvolle mensen met de juiste ervaring weet aan te trekken, vooral op leidinggevend gebied.’

Positievere benadering

Hij noemt nog twee andere factoren die van belang zijn voor het creëren van een succesvol ecosysteem, bestaande uit biotech- en farmabedrijven, universiteiten ziekenhuizen en investeerders. ‘Het is cruciaal dat kennis en uitvindingen van wetenschappers op een reële manier worden vertaald in waarde en dat de samnewerking tussen de universiteiten en de industrie wordt geoptimaliseerd. Daarvoor heb je kwalitatief hoogstaande technology transfer offices nodig met ervaring vanuit de industrie. Het is ook belangrijk om aandacht te besteden aan de vaak negatieve attitude in Nederland ten opzichte van de farmaceutische industrie.’

Veel kansen

Paul Peter Tak ziet veel kansen voor Nederland. ‘Er zijn goede universiteiten, die bereid zijn om samen te werken, dus er is critical mass. Er zijn excellente ziekenhuizen, er is een goede infrastructuur en een uitstekende verbinding met de rest van de wereld. Tot slot is er een cultuur waarbij patiënten mee willen doen aan experimentele clinical trials. Dus het kán, als we een oplossing vinden voor de bovengenoemde factoren!’

VIG Medicijndialoog

Meer weten van de inzichten van Paul Peter Tak? Meld u dan alvast aan voor de VIG Medicijndialoog op 7 oktober! Daar komt hij namelijk ook aan het woord.

Programma en aanmelden VIG Medicijndialoog