18-06-2019

Prijs nieuw geneesmiddel daalt snel

‘Bij het bepalen van de budgetimpact van een geneesmiddel wordt vaak alleen gekeken naar het moment waarop het medicijn het meeste kost’, zegt Matthijs Vermeer, beleidsadviseur bij de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen. ‘Maar die uitgaven dalen snel.’

Doordat andere bedrijven ook geneesmiddelen maken voor dezelfde ziekte, komt er concurrentie op gang. Hierdoor kan de prijs na enkele jaren of zelfs maanden al gemiddeld 2 procent per jaar dalen.
Zodra het patent verloopt, meestal zo’n tien jaar nadat een geneesmiddel bij de EMA is geregistreerd, mogen andere bedrijven het medicijn namaken. Daardoor neemt de concurrentie verder toe, waardoor prijzen met gemiddeld 85 procent kunnen dalen. Hierna is het medicijn voor een fractie van de oorspronkelijke prijs beschikbaar. Patiënten kunnen daarna tientallen jaren profiteren van de innovatie.

Verdringing?
‘Het is belangrijk om die levenscyclus van medicijnprijzen goed te bekijken’, zegt Vermeer. ‘Vaak begint een discussie over medicijnprijzen met de opmerking dat het nieuwe geneesmiddel niet kosteneffectief zou zijn, omdat de uitgaven niet in verhouding staan tot de in geld uitgedrukte gezondheidswinst. En dat het medicijn daardoor andere vormen van zorg verdringt.’
De werkelijkheid is genuanceerder, betoogt Vermeer. ‘Soms is een nieuw medicijn de eerste paar jaar inderdaad nog niet zo kosteneffectief is, maar meestal slaat dat beeld heel snel om. Door scherpe prijsdalingen blazen medicijnen operaties, therapieën en andere vormen van zorg vaak al snel omver, als het gaat om waar voor je geld.’

MedicijnMonitor 2019-2020