28-07-2020

Productie en distributie onmisbare schakels medicijnontwikkeling

Naast R&D, klinisch onderzoek en registratie, moet een goedgekeurd geneesmiddel ook nog op grote schaal kunnen worden geproduceerd en gedistribueerd. ‘Onmisbare schakels om ervoor te zorgen dat een geneesmiddel daadwerkelijk bij de patiënt terecht komt.’

Dat zegt Carla Vos, hoofd Kennis & Beleid bij de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen, naar aanleiding van een nieuwsbericht van Bloomberg. In een interview met het persbureau geven enkele topmannen van logistieke bedrijven aan dat de wereldwijde logistieke keten nog niet klaar voor de distributie en vervoer van een mogelijk COVID-19-vaccin. Dit kan ervoor zorgen dat niet iedereen gelijke toegang krijgt tot een vaccin.

Lang en kostbaar proces
‘Het ontwikkelen van een nieuw geneesmiddel is een lang, onzeker en kostbaar proces’, zegt Vos. Gemiddeld duurt het tien jaar voordat een medicijn de reis vanaf de eerste ontdekking voltooit. Daarna volgt de registratieperiode van nog eens twee jaar. ‘Maar dan ben je er nog niet’, legt Vos uit. ‘Het opschalen van de productie en de distributie moeten ervoor zorgen dat uiteindelijk alle patiënten toegang krijgen tot een geneesmiddel.’

Coördinatie
De logistieke bedrijven roepen op tot een gecoördineerde wereldwijde strategie. ‘Het is goed dat er nu al aandacht is voor de distributie en vervoer van toekomstige vaccins tegen COVID-19’, zegt Vos. ‘En dat er ook overleg plaatsvindt tussen geneesmiddelenbedrijven en vervoerders over de condities waaronder vaccins moeten worden vervoerd, zoals temperatuur en licht. Beide condities hebben een directe invloed op de stabiliteit en houdbaarheid van vaccins. Het handhaven van de juiste bewaarcondities en werken volgens Goede Distributie Praktijken (GDP) voor de gehele logistieke keten is dan ook van essentieel belang voor de kwaliteit. Hier moeten leveranciers en groothandel aan voldoen. Het is natuurlijk wel wat anders dan een willekeurig pakketje van Bol.com.’

Animatie over de ontwikkeling van een geneesmiddel.

Artikel Bloomberg: The World’s Supply Chain Isn’t Ready for a COVID-19 Vaccine

RIVM over Goede Distributie Praktijken (GDP)