15-09-2020

‘Productiefaciliteit CAR T-celtherapie mooie versterking Nederlandse LSH-systeem’

["

Met een investering van \u20ac 130 miljoen en werkgelegenheid voor 300 mensen, biedt deze high-tech productiesite, een mooie versterking van het Nederlandse LSH -ecosysteem. Maar bovenal is het een mijlpaal voor alle pati\u00ebnten die wachten op behandeling met nieuwe celtherapie\u00ebn.<\/strong><\/p>","

Dat zei Carmen van Vilsteren, het boegbeeld voor de Topsector Life Sciences & Health, tijdens het symposium Building Cell Therapy in the Netherlands<\/em>, op 10 september, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe productiefaciliteit voor CAR T-celtherapie in Hoofddorp. Pete Hoekstra, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, sprak eveneens zijn bewondering uit voor de \u2018state-of-the-art faciliteit die meer revolutionaire immunotherapie\u00ebn naar Nederland brengt\u2019.

4.000 therapie\u00ebn
<\/strong>De faciliteit van Kite, onderdeel van Gilead, richt zich op de productie van ge\u00efndividualiseerde CAR T-celtherapie voor pati\u00ebnten met bepaalde typen bloedkanker. Jaarlijks kunnen er 4.000 CAR T-celtherapie\u00ebn geproduceerd worden. De productie van CAR T-celtherapie voor Europese behandelcentra zal gefaseerd opgeschaald worden.

Innovaties
<\/strong>Tijdens het symposium spraken verschillende experts over het belang van deze nieuwe vorm van therapie voor pati\u00ebnten. Sander Veltkamp, medisch directeur van Gilead, toonde dat er (gelukkig) steeds nieuwe innovaties blijven komen voor de behandeling van kanker. \u2018In de jaren veertig zijn we gestart met de goedkeuring van chemotherapie, gevolgd in de jaren negentig door targeted therapie<\/em>, specifiek gericht op de problemen die ontstaan bij bepaalde genmutaties.\u2019 Hij vervolgde zijn verhaal met immunotherapie die deze eeuw is ontwikkeld, waarbij het immuunsysteem zelf in staat is tumorcellen te herkennen en aan te vallen. \u2018Daarbij komt nu CAR T, een nieuwe vorm van immunotherapie waarbij eigen witte bloedcellen van de pati\u00ebnt genetisch worden aangepast om kankercellen te herkennen en vernietigen.\u2019

Inspirerend
<\/strong>Carla Vos, hoofd Kennis en Beleid van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen, nam ook deel aan het symposium. \u2018Het was zeer inspirerend. De CAR-T-cel therapie is een mooi voorbeeld van de nieuwe mogelijkheden die gepersonaliseerde medicatie voor pati\u00ebnten kunnen brengen en fantastisch dat Nederland hierin nu een sleutelrol vervult. Dit is een ontzettend mooie ontwikkeling. Juist voor deze groep kwetsbare pati\u00ebnten, die vaak geen tijd te verliezen hebben.\u2019

Toegang
<\/strong>Het blijft wel belangrijk dat we ervoor zorgen dat we deze innovaties van de eenentwintigste eeuw snel en verantwoord beschikbaar maken. Dat vraagt om een kritische blik naar de huidige wetgeving en huidige beoordelings- en bekostigingssystematiek in Nederland, vindt Vos. Uit recent onderzoek van de Erasmus Universiteit blijkt dat nieuwe kankermedicijnen in Europa gemiddeld acht maanden later op de markt komen dan in de Verenigde Staten. De trage toegang heeft grote impact op de kansen op overleving voor Europese kankerpati\u00ebnten.

Artikel 'Bureaucratie kost levensjaren'<\/a><\/p>"]