15-09-2020

‘Productiefaciliteit CAR T-celtherapie mooie versterking Nederlandse LSH-systeem’

Gentherapie
'Met een investering van 130 miljoen en werkgelegenheid voor 300 mensen, biedt deze high-tech productiesite, een mooie versterking van het Nederlandse LSH -ecosysteem. Maar bovenal is het een mijlpaal voor alle patiënten die wachten op behandeling met nieuwe celtherapieën.'

Dat zei Carmen van Vilsteren, het boegbeeld voor de Topsector Life Sciences & Health, tijdens het symposium Building Cell Therapy in the Netherlands, op 10 september, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe productiefaciliteit voor CAR T-celtherapie in Hoofddorp. Pete Hoekstra, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, sprak eveneens zijn bewondering uit voor de 'state-of-the-art faciliteit die meer revolutionaire immunotherapieën naar Nederland brengt.

4.000 therapieën

De faciliteit van Kite, onderdeel van Gilead, richt zich op de productie van ge\u00efndividualiseerde CAR T-celtherapie voor patiënten met bepaalde typen bloedkanker. Jaarlijks kunnen er 4.000 CAR T-celtherapieën geproduceerd worden. De productie van CAR T-celtherapie voor Europese behandelcentra zal gefaseerd opgeschaald worden.

Innovaties

Tijdens het symposium spraken verschillende experts over het belang van deze nieuwe vorm van therapie voor patiënten. Sander Veltkamp, medisch directeur van Gilead, toonde dat er (gelukkig) steeds nieuwe innovaties blijven komen voor de behandeling van kanker. 'In de jaren veertig zijn we gestart met de goedkeuring van chemotherapie, gevolgd in de jaren negentig door targeted therapie, specifiek gericht op de problemen die ontstaan bij bepaalde genmutaties.' Hij vervolgde zijn verhaal met immunotherapie die deze eeuw is ontwikkeld, waarbij het immuunsysteem zelf in staat is tumorcellen te herkennen en aan te vallen. 'Daarbij komt nu CAR T, een nieuwe vorm van immunotherapie waarbij eigen witte bloedcellen van de pati\u00ebnt genetisch worden aangepast om kankercellen te herkennen en vernietigen.'

Inspirerend

Carla Vos, hoofd Kennis en Beleid van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen, nam ook deel aan het symposium. 'Het was zeer inspirerend. De CAR-T-cel therapie is een mooi voorbeeld van de nieuwe mogelijkheden die gepersonaliseerde medicatie voor patiënten kunnen brengen en fantastisch dat Nederland hierin nu een sleutelrol vervult. Dit is een ontzettend mooie ontwikkeling. Juist voor deze groep kwetsbare patiënten, die vaak geen tijd te verliezen hebben.'

Toegang

Het blijft wel belangrijk dat we ervoor zorgen dat we deze innovaties van de eenentwintigste eeuw snel en verantwoord beschikbaar maken. Dat vraagt om een kritische blik naar de huidige wetgeving en huidige beoordelings- en bekostigingssystematiek in Nederland, vindt Vos. Uit recent onderzoek van de Erasmus Universiteit blijkt dat nieuwe kankermedicijnen in Europa gemiddeld acht maanden later op de markt komen dan in de Verenigde Staten. De trage toegang heeft grote impact op de kansen op overleving voor Europese kankerpatiënten.