15-09-2020

Schouw: ‘Bureaucratie bij kankermedicijnen kost levensjaren’

‘We zijn toe aan grondige herijking van de toelating voor nieuwe medicijnen’, zegt Gerard Schouw, directeur Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG). ‘Het huidige systeem is vastgelopen en kost levensjaren, blijkt uit onderzoek. Dat is onacceptabel.’

Schouw reageert op een onderzoek van hoogleraar Carin Uyl-de Groot, waarover het AD vandaag schrijft.
Het niet of laat gebruiken van twee nieuwe onderzochte geneesmiddelen leidde al tot een verlies van meer dan 30.000 levensjaren in heel Europa tussen 2011 en 2018, concludeerde ze. In Nederland gingen er bijna 1.300 levensjaren verloren. Uyl-de Groot analyseerde de toelating van een medicijn tegen melanoom en een medicijn tegen prostaatkanker.

Wake up call

Bovendien vergeleek de hoogleraar bij twaalf nieuwe geneesmiddelen hoe snel de toelating in Europa en de Verenigde Staten rond was. Opvallend is dat de FDA veel sneller werkt dan de EMA.
‘Dit is een enorme wake up call’, zegt Schouw. ‘In Europa duurt het gemiddeld 403 dagen voordat een nieuw kankermedicijn een registratie krijgt. In de Verenigde Staten gaat dit maar liefst acht maanden sneller.’

Vervolgens zijn er binnen Europa ook grote verschillen, omdat de vergoedingsprocedures in het ene land veel langer duren dan in het andere. In Duitsland duurt dit slechts zeventien dagen, tegen 128 dagen in Nederland. Ook het Verenigd Koninkrijk en Oostenrijk zijn veel sneller dan Nederland. Schouw: ‘Dat komt doordat wij een heel systeem hebben opgetuigd, met elke keer weer nieuwe hindernissen en procedures.’

Patiënt wacht onnodig lang

Innovatieve geneesmiddelen, zoals immuno- of gentherapie, passen niet meer in de traditionele beoordeling en al de gestapelde procedures. Er ontstaat dan veel gedoe over het wel of niet vergoeden van het middel, waardoor artsen het nog niet voorschrijven aan patiënten.
‘Het huidige systeem is failliet’, zegt Schouw. ‘We roepen het nieuwe kabinet op om zich snel te richten op een beter toelatingssysteem voor nieuwe medicijnen. Het huidige model laat de patiënt onnodig lang wachten.’

AD: 'Kankermedicijnen hier veel later op de markt dan in Amerika'

Onderzoek Unequal Access to Newly Registered Cancer Drugs Leads to Potential Loss of Life-Years in Europe, C. Uyl et al.

Trouw: 'Lange wachttijden nieuwe kankermedicijnen kosten levens'