22-01-2021

Schouw: ‘Patiënten dupe van nieuw beleid weesgeneesmiddelen’

VIG-directeur Gerard Schouw
De Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG) wijst het nieuwe beleid van Zorginstituut Nederland voor strengere eisen voor weesgeneesmiddelen af. ‘Het collectief op ‘NEE’ zetten, is in strijd met de open instroom van geneesmiddelen in het basispakket.’

Dat zegt VIG-directeur Gerard Schouw vrijdag in ZorgVisie. De vraag is zelfs of het als een collectieve weigering moet worden gezien om bepaalde zorg niet te vergoeden en of dit mededingingsrechtelijk wel kan, stelt Schouw. ‘Vooral patiënten lijken de dupe te worden. Zij staan aan de zijlijn. Hun toegang tot noodzakelijke geneesmiddelen wordt verder beperkt.’

Nieuwe barrière

VIG reageert daarmee op het besluit om prijzige niet-oncologische weesgeneesmiddelen vanaf dit jaar vaker alleen onder strikte voorwaarden te vergoeden. Volgens Schouw is er in feite een ‘nieuwe barrière’ opgeworpen door het Zorginstituut: ‘Het is een ouderwetse manier van beoordelen dat voor pakkettoelating opnieuw jarenlang onderzoek moet worden gedaan naar de effectiviteit van een geneesmiddel. Dat is immers al gedaan om überhaupt markttoelating te krijgen.’

Onbruikbaar

Bovendien is de nieuwe regeling voor ‘voorwaardelijke toelating’ voor veel weesgeneesmiddelen ‘onbruikbaar’, aldus Schouw. ‘Die is alleen bedoeld voor middelen die onder voorwaarden op de markt zijn gekomen en onder exceptionele omstandigheden. De meeste weesgeneesmiddelen voldoen hier niet aan.’

Internationaal verband

Een oplossing is volgens Schouw om na markttoelating additionele data te verzamelen over de werkzaamheid en effectiviteit, en deze te koppelen aan een vergoeding. ‘Maar dat moet wel in internationaal verband: dan kun je genoeg patiënten onderzoeken om wat met de uitkomsten te doen. Al twintig jaar wordt gesproken dat het verzamelen van data in heel Europa meer gegevens oplevert om tot een onderbouwde beoordeling te komen, maar die samenwerking komt nauwelijks tot stand.’

Artikel Zorgvisie