15-09-2020

Tweede spreker VIG Talk bekend: Michel van Agthoven

Michel van Agthoven, Director External Affairs bij Janssen, is de tweede spreker bij de VIG Talk op 24 september. Ex-Kamerlid Arno Rutte (Director bij Vintura) is de andere spreker. Het onderwerp van de tweede VIG Talk is: snellere toegang tot medicijnen.

‘Door continu te hameren op alleen de kosten laten we veel kansen liggen voor de Nederlandse patiënt’, zegt Van Agthoven. ‘Bij de toelating van nieuwe medicijnen tot het verzekerd pakket is kosteneffectiviteit een belangrijk begrip. Op papier is dat schitterend geregeld in Nederland, maar we kunnen hier in de praktijk nog veel meer mee doen, ten behoeve van de patiënt. De opbrengsten en besparingen die nieuwe medicijnen brengen, blijven nu vaak nog onderbelicht.’

'Coalition of the willing'

Van Agthoven wil tijdens de VIG Talk ook het onderwerp value-based healthcare aansnijden. ‘Het gaat me totaal niet om de term op zich. Maar de essentie van uitkomstgerichte zorg zorgt voor een andere blik, waardoor de toegang van patiënten tot goede zorg kan verbeteren. Dat vereist wel een nóg intensievere samenwerking tussen bijvoorbeeld ziekenhuizen, verzekeraars, patiëntenorganisaties en geneesmiddelenbedrijven dan we nu kennen. Het mooie is dat bij alle organisaties mensen zijn te vinden die er ook zo over denken. De coalition of the willing is er zeker.’

Vragen stellen via chat

De VIG Talk is de online opvolger van de vertrouwde kennisateliers van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG). Deelnemers kunnen zich via de chatfunctie met vragen en opmerkingen mengen in het debat, dat in totaal een uur duurt. VIG-directeur Gerard Schouw fungeert als dagvoorzitter.

‘Nederlandse patiënt raakt achterop’

‘We zijn toe aan een grondige herijking van het toelatingssysteem voor nieuwe geneesmiddelen’, zei Schouw dinsdag, onder meer in dagblad Trouw. ‘Het huidige systeem is failliet. De bureaucratie bij kanker kost levensjaren.’
Hij refereerde aan een nieuw onderzoek van hoogleraar Carin Uyl-de Groot. Daaruit blijkt dat kankermedicijnen in de Verenigde Staten veel sneller een registratie krijgen dan in Europa. Binnen Europa is vervolgens een land als Duitsland ook nog eens aanzienlijk vlotter bij het toekennen van een vergoeding.
‘De Nederlandse patiënt dreigt achterop te raken, dat is onacceptabel’, zegt Schouw.

Aanmelden

Het is al mogelijk om aan te melden voor de VIG Talk van donderdag 24 september. Dit online event wordt die dag live uitgezonden, van 16.00 tot 17.00 uur. Deelnemers ontvangen kort voor de VIG Talk een linkje.

Aanmelden VIG Talk donderdag 24 september

Schouw: ‘Bureaucratie bij kanker kost levensjaren’