27-06-2019

’We kunnen niet meer het juiste voorschrijven’

["

De nieuwe richtlijn voor het gebruik van cholesterolverlagers heeft tot veel discussies geleid over de juiste aanpak van te hoog cholesterol. In een opiniebijdrage in de Telegraaf deelt cardioloog Janneke Wittekoek haar visie. \u2019We kunnen niet meer het juiste voorschrijven.\u2019<\/strong><\/p>","

Volgens Wittekoek woedt er al jaren een cholesteroloorlog in Nederland. \u2018Door onze schreeuwmaatschappij raakt iedereen het spoor bijster. En dat vind ik erg.\u2019<\/p>

Onlosmakelijke relatie<\/strong>
\u2018Er is in ons vak een onlosmakelijke relatie met medicijnen, een groot deel van ons werk bestaat uit het voorschrijven daarvan\u2019, schrijft de cardioloog. \u2018Het feit dat veel mensen bijwerkingen ervaren van de traditionele cholesterolverlagers (statines) en we dus zouden moeten grijpen naar de zeer prijzige nieuwe medicijnen, vindt zijn oorzaak elders. De juiste dosering, zonder bijwerkingen, is maatwerk; daar hebben wij voor doorgeleerd. Dit maatwerk komt echter ernstig in het geding doordat wij niet meer kunnen voorschrijven wat goed is voor de pati\u00ebnt omdat ze dienen te worden behandeld volgens het eenheidsworstprincipe.\u2019<\/p>

De statines op merknaam in verschillende doseringen zijn vaak niet te leveren. \u2018Slechte surrogaten met hulpstoffen uit India, China en Zuid-Amerika, daar moeten we het mee doen. We staan erbij, kijken ernaar en kunnen weinig doen.\u2019<\/p>

Persoonlijke geneeskunde<\/strong>
De zorgverzekeraar bepaalt volgens Wittekoek. \u2018Niet de zogenaamde corrupte arts. De richtlijn verplicht niemand om pillen in te zetten om naar een streefwaarde toe te werken. Lukt het je om je cholesterol op orde te krijgen met paprika\u2019s en broccoli? Prima, wij artsen moeten ook durven afwijken van het protocol en meer te streven naar \u2019persoonlijke\u2019 geneeskunde, maar als dat niet lukt en de triple-bypass langzaam realiteit lijkt te worden, dan is behandeling met een cholesterolverlager een must en hopen we dat er geen bijwerkingen zijn. Laten we de richtlijn gebruiken als richt-lijn.\u2019

Opiniestuk cardioloog Janneke Wittekoek<\/a><\/p>"]