09-07-2019

Wij geven niet op tot hepatitis is verdreven uit Nederland

GVS, Geneesmiddelen, verpakkingen, apotheek, vergoeding
'Als ik mijn leven over zou mogen doen, was ik arts geworden. Maar de rol die ik nu vervul, komt daar het meest dichtbij', zegt Pim Nieuwenhuizen, Associate Director Medical Affairs bij Gilead Nederland. 'Ik wil graag mensen beter maken. En in mijn huidige rol, kan ik daar op mijn manier ook aan bijdragen.'

Nieuwenhuizen houdt zich binnen Gilead Nederland bezig met leverziekten, waaronder behandeling van hepatitis, een ontsteking van de lever. 'Er zijn pas recent effectieve behandelingen vooor hepatitis C', legt Nieuwenhuizen uit. 'Maar de eerste generatie medicijnen, een combinatie van peg interferon en ribavirine, hadden zeer heftige bijwerkingen, zoals bloedarmoede, maar ook psychische problemen als depressiviteit en zelfs suïcidaal gedrag. Daarnaast werkte het niet zo goed bij patiënten met genotype-1, dat het meest voorkomt in de westerse wereld; de slagingskans lag tussen de 30 en 50%.'

Revolutie

In 2014 kwamen de eerste DAA's (Direct Acting Antivirals) op de markt. 'Dit was echt een revolutie. Het was geweldig om te werken aan de introductie van een eerste geneesmiddel waardoor meer patiënten konden genezen en met een behandeling die over het algemeen goed door patiënten wordt verdragen. Als je elke dag je medicatie trouw inneemt, heb je een kans van 95-100% om het virus te klaren en te genezen', vertelt Nieuwenhuizen. 'Met de beschikbaarheid van zulke efficiënte behandelingen is het mogelijk om HCV in Nederland te elimineren.'

Bijdrage leveren

'Het is ontzettend snel gegaan de laatste jaren op het vlak van hepatitis C. Maar ondanks de beschikbaarheid van goede behandelingen overlijden er jaarlijks naar schatting nog 450-500 mensen in Nederland als gevolg van een infectie met hepatitis B of C', zegt Nieuwenhuizen. 'Ik ben blij dat ik met mijn werk een bijdrage kan leveren aan het redden van mensenlevens. Ik zie het als mijn taak om met onze geneesmiddelen en innovatieve zorgoplossingen samen met andere zorgverleners een bijdrage te leveren aan het verbeteren van de zorg en de kwaliteit van leven van patiënten.'

#WijGevenNietOp

De belofte van Pim Nieuwenhuizen is onderdeel van de campagne #WijGevenNietOp, waarin medewerkers van geneesmiddelenbedrijven vertellen over hun toewijding bij de ontwikkeling van nieuwe medicijnen tegen ziektes waarvan we vandaag de strijd nog verliezen. Lees het hele verhaal van Pim Nieuwenhuizen op de site WeWordenBeter