02-10-2023

‘Alle hens aan dek tegen zorginfarct’

Carla Vos reageert op minister Kuipers in Buitenhof
Foto Carla Vos buiten
‘Wij dragen graag ons steentje bij, om te voorkomen dat de zorg vastloopt’, zegt adjunct-directeur Carla Vos van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG), in een reactie op uitspraken van minister Kuipers in Buitenhof. De minister zei zondag dat het tekort aan handen het allergrootste probleem is in de zorg.

Momenteel werkt een op de zes mensen in de zorg, dat zal in 2040 een op de vier zijn. ‘Die mensen zijn er niet, die zijn er nu al niet’, zei Kuipers in het tv-programma.
Vos: ‘Goed dat de minister dit zo nadrukkelijk agendeert, want alle hens aan dek is hier echt het motto. De minister schetste heel realistisch en helder hoe de zorg ervoor staat. We worden steeds ouder, ons zorgpersoneel wordt beter betaald dan voorheen én kunnen steeds betere behandelingen krijgen bij ziekte. Dat is in essentie goed nieuws, maar leidt er wel toe dat zorgpremies en personeelstekorten stijgen.’

Medicijnen

Bestaande en nieuwe medicijnen kunnen veel andere zorginspanningen, zoals ziekenhuisopnames, uitsparen.
Vos: ‘Daar zijn tal van bekende en nieuwe voorbeelden van. Iemand die zijn cholesterol en bloeddruk met medicijnen onder controle weet te houden, loopt bijvoorbeeld veel minder risico op hart- en vaatziekten. Interessant is ook welke nieuwe medicijnen er aankomen. Dat gaat stap voor stap. Zo boeken we bij medicatie tegen ernstig overgewicht en de ziekte van Alzheimer de laatste jaren gestaag vorderingen.’

Preventie

Die progressie is belangrijk, omdat overgewicht bij veel aandoeningen risicofactor nummer één is. En patiënten met dementie vragen enorm veel zorg, die ook nog eens zeer kostbaar is. Dementiezorg ging in 2020 gepaard met € 10,6 miljard aan zorgkosten. De verwachting is dat het aantal Nederlanders met dementie toeneemt van 300.000 nu naar 500.000 in 2040.
Vos: ‘Medicijnen zijn onmisbaar, maar kunnen niet alles oplossen. We kunnen niet genoeg benadrukken hoe essentieel preventie is. Bekend is bijvoorbeeld dat je het risico op dementie met zo’n 30% kunt beperken, door een tijdige gezonde leefstijl. Ook bij hart- en vaatziekten is leefstijl natuurlijk van grote invloed.’

Personeelstekort reduceren

Gepast gebruik van medicijnen kan het tekort aan zorgpersoneel met 14% reduceren, berekende PwC onlangs, in samenwerking met voormalig zorgminister Ab Klink.
‘Daar is nog veel vooruitgang te boeken’, zegt Vos. ‘Ook in bredere zin denken wij graag mee over het voorkomen of beperken van een naderend zorginfarct. Dit gaat alle zorgpartners aan!’