20-08-2019

Hanneke van Deventer: ‘Er is geen weg meer terug’

‘De ontwikkelingen op het gebied van gentherapie zijn baanbrekend. Ze lopen echter voor op de huidige Nederlandse wet- en regelgeving. Er moet nu echt snel actie komen om, waar mogelijk en verantwoord, de wet aan te passen.’

Dat schrijft Hanneke van Deventer, Business Unit lead Zeldzame Ziekten bij Pfizer, in een blog. ‘Voor ons is het als onderdeel van een internationaal geneesmiddelenbedrijf onmogelijk om Nederland op de kaart te krijgen voor het doen van klinische studies met gentherapie. Op die manier gaat deze innovatie aan onze neus voorbij.’

Leegloop
Van Deventer roept minister Bruins op de strenge milieutoets voor gentherapieën te wijzigen. ‘Als we de wet niet aanpassen, is de consequentie dat Nederland leegloopt wat investeringen in onderzoek en kennis betreft’, betoogt ze. En als het onderzoek naar het buitenland verdwijnt, kunnen er ook geen Nederlandse patiënten aan meedoen. Met als gevolg dat patiënten niet meer zo snel toegang krijgen tot de nieuwste, innovatieve behandelingen.

Geen weg terug
‘Laten we Nederland weer aantrekkelijk maken voor het doen van studies met gentherapie. Die weg is al ingeslagen. We kunnen niet terug, we moeten niet terug en we willen ook helemaal niet terug. Patiënten hebben immers geen tijd om nog eens vijf jaar te wachten’, aldus Van Deventer.

Lees hier de blog ‘Er is geen weg meer terug’