29-01-2019

Samenwerken aan betere inzet personalised medicine

‘Het is revolutionair wat er op ons afkomt aan diagnostiek voor persoonlijkere behandelingen. Het is mooi om te zien wat Hartwig Medical Foundation (HMF) doet met Whole Genome Sequencing.’ Dat zegt Aarnoud Overkamp van Takeda in een interview met de HMF.

‘Dat levert een belangrijke bijdrage aan inzet van personalised medicine voor patiënten met kanker,’ aldus Aarnoud Overkamp, algemeen directeur van Takeda Nederland en voorzitter van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen.

Off-label
Overkamp: ‘Takeda heeft een nieuw geneesmiddel ontwikkeld voor een heel specifieke mutatie bij longkanker. In samenwerking met Hartwig en de onderzoekers van de Drug Rediscovery Protocol studie (DRUP) willen we gaan kijken of dit geneesmiddel ook effectief is voor mensen met een andere vorm van kanker, maar met diezelfde DNA-mutatie. We spreken dan van off-label medicatie. Dat is een situatie waarbij een patiënt een geneesmiddel voorgeschreven krijgt voor zijn of haar kanker, terwijl het daar niet voor geregistreerd is. Hartwig Medical Foundation biedt hierbij een uniek platform om alle typen uitgezaaide kankers op DNA-mutaties te onderzoeken.’

Vergoeding en toelating
‘Het lastige is, en daar zal Hartwig Medical Foundation ook tegenaan lopen, dat de huidige systemen van vergoeding en toelating nog niet zijn afgestemd op personalised medicine. Het beoordelingssysteem voor registratie- en (zorgkosten)vergoeding moet beter worden ingericht op de nieuwe mogelijkheden van diagnostiek. Verder is het nodig dat fabrikanten, toezichthouders, artsen en verzekeraars om de tafel gaan, om die kansen goed te benutten.’

Pay for benefit
‘Er moeten ook heel andere vormen van vergoeding komen om die kansen echt te benutten. Ik sta als geneesmiddelenproducent open voor pay for benefit bij geneesmiddelen. Als een medicijn werkt betaal je en anders niet of minder. Met sommige zorgverzekeraars hebben we al constructies waarbij prijs en resultaat gekoppeld zijn,'zegt Overkamp.
'Met ziekenhuizen hebben we ook al geprobeerd zulke afspraken te maken. Maar die vinden dat lastiger. Wanneer je steeds beter vooraf kunt voorspellen of een medicijn helpt of niet, heb je het probleem met achteraf bepalen ook opgelost. Met zo’n vergoedingssysteem zou je ook als geneesmiddelenfabrikant baat hebben bij het weten of een medicijn wel of niet zal aanslaan.’

Het volledige interview met Aarnoud Overkamp

Vereniging over Personalised medicine

Standpunt Vereniging Nieuwe prijsmodellen

Nieuw leven voor bestaande kanker medicijnen, artikel in Mens, Medicijn & Maatschappij over DRUP met Emile Voest (Van Leeuwenhoek Ziekenhuis)

Alleen betalen als het werkt, artikel in Mens, Medicijn & Maatschappij over Pay-for-benefit bij lidbedrijf Celgene