16-01-2019

Schouw eist harde garanties voor veiligheid patiënten

'Patiënten moeten altijd toegang hebben tot nieuwe en veilige medicijnen. Apotheekbereidingen zijn in uitzonderlijke gevallen een aanvulling op geregistreerde geneesmiddelen.'

Dat zegt Gerard Schouw, directeur Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen: 'Patiënten moeten de harde garantie krijgen dat deze zelfgemaakte geneesmiddelen net zo veilig zijn als andere geneesmiddelen. Die garanties geeft minister Bruins tot nu toe niet.'

Hij reageert op de nieuwe bereidingsruimte van de Haagse apotheker Lebbink, die woensdag is geopend door minister Bruins. Apotheekbereidingen zijn in noodgevallen, bijvoorbeeld bij een tekort, een alternatief voor geregistreerde medicijnen. Schouw: 'Dat is toegestaan, mits de apotheker het op kleine schaal doet, voor zijn eigen patiënten. Maar ze zijn niet geschikt als vervanging van echte medicijnen.'

Veiligheid patiënt
Strenge Europese wetten en regels voor de ontwikkeling en productie van geneesmiddelen zijn er niet voor niets. Die waarborgen de veiligheid van geneesmiddelen voor patiënten. Geneesmiddelenbedrijven voldoen aan de strengste eisen. En staan onder voortdurend onafhankelijk toezicht. Des te opmerkelijker dat dit niet geldt voor apotheekbereidingen. Schouw: 'De minister is verantwoordelijk voor patiëntveiligheid. Dus, welke harde garanties geeft minister Bruins of eigenbereidingen ook echt veilig zijn?'

Bom onder innovatie
Nieuwe medicijnen worden gemaakt door geneesmiddelenbedrijven, die miljarden investeren in de ontwikkeling van deze nieuwe medicijnen. Dat doen apothekers niet. Goedkopere imitaties van een met veel inspanning en geld ontwikkeld geneesmiddel zijn natuurlijk veel makkelijker dan het origineel uitvinden. Maar als de overheid het simpelweg kopiëren breder gaat toestaan wordt het kind met het badwater weggegooid. Dan ontstaat het risico dat investeerders zoals pensioenfondsen zich terugtrekken uit de ontwikkeling van nieuwe medicijnen. Dat zet de handrem op innovaties en staat haaks op Nederland als innovatieland.

Nieuw systeem
De geneesmiddelensector waarschuwt al langer dat het huidige systeem voor toelating en vergoeding van nieuwe geneesmiddelen begint vast te lopen. Het systeem is niet ingericht op maatwerkgeneesmiddelen, die vaak voor kleine groepen patiënten gemaakt worden. We gaan graag om de tafel met overheid, verzekeraars en andere betrokken partijen, om een toekomstbestendig model te ontwerpen. Op de meer korte termijn kunnen onderhandelingen en nieuwe prijsmodellen als no cure, no pay een oplossing bieden.