10-07-2020

VNO-NCW: ‘Nederland moet Boston van Europa worden’

‘Nederland heeft de perfecte uitgangspositie om de medicijnhub van Europa te worden’, zegt Hans de Boer, voorzitter van VNO-NCW. ‘Met de EMA, het Europees Octrooibureau en een perfecte life sciences and health sector in ons land ligt de bal voor het doel.’

Het nieuwe achtpuntenplan van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen (VIG) maakt helder wat er nodig is om de geneesmiddelensector in ons land te versterken.
‘Het is nu een kwestie van kansen benutten’, aldus Hans de Boer bij de overhandiging van het plan. Hij ontving de publicatie Nederland als medicijnhub vrijdag uit handen van VIG-voorzitter Gerard Schouw. Het plan bevat de volgende acht aanbevelingen:

  • garandeer langjarig commitment;
  • durf concurrerend te zijn;
  • investeer in productiefaciliteiten;
  • maak productie flexibeler en efficiënter;
  • introduceer slimme logistiek;
  • voer gericht acquisitie;
  • maak de sector aantrekkelijk om in te werken;
  • richt een Geneesmiddel Regieorgaan op.

Sneeuwbalwerking
‘In Boston hebben we met eigen ogen gezien hoe effectief het kan zijn als geneesmiddelenbedrijven, universiteiten, ziekenhuizen en kleine biotech bedrijven bij elkaar in de buurt zitten’, zegt De Boer. ‘Dan creëer je een sneeuwbalwerking. Hier in Nederland hebben we natuurlijk ook al van alles in huis. Kijk bijvoorbeeld naar Janssen, dat vanuit Leiden hard werkt aan een coronavaccin, en naar MSD, dat met de terugkeer van het vertrouwde Organon women’s health een nieuwe impuls geeft.’

Infrastructuur

De Boer wijst daarnaast op de uitstekende infrastructuur van Nederland, met mainports als Schiphol en de Rotterdamse haven, maar ook op het grote aantal universiteiten, ziekenhuizen en geneesmiddelenbedrijven op een klein grondgebied.
De Nederlandse geneesmiddelensector is goed voor zo’n 65.000 banen. Een werknemer in de geneesmiddelensector voegt € 156.000 toe aan onze economie. En in 2019 verdiende Nederland €8,2 miljard aan geneesmiddelen.

Investeren in levensader

‘Dat zijn mooie bedragen, die we nog verder uit kunnen bouwen’, aldus De Boer. ‘Maar dit gaat natuurlijk niet alleen om economie. De coronacrisis heeft ondubbelzinnig duidelijk gemaakt hoe kwetsbaar onze gezondheid is. Qua medicijnproductie zijn we veel te afhankelijk van China en India, die samen goed zijn voor ruim driekwart van de wereldproductie. Bovendien zien we dat de kwaliteit van medicijnen uit het Verre Oosten niet altijd voldoet aan onze veiligheidsnormen. Het wordt hoog tijd dat we meer investeren in deze sector en er meer grip op krijgen. Het is een belangrijke levensader voor ons land.’

Publicatie ‘Nederland als medicijnhub’